packagekit - en to it translation catalogue (369 entries)

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, e.g. update-system
en: Transaction
it: Transazione

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
it: Ora di sistema

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
it: Completata con successo

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-system" TRANSLATORS: the trasaction role, e.g. update-system
en: Role
it: Azione

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
it: Durata

en: (seconds)
it: (secondi)

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action TRANSLATORS: the command line of the thing that wants the authentication
en: Command line
it: Riga di comando

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
it: ID utente

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
it: Nome utente

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
it: Nome reale

en: Affected packages:
it: Pacchetti interessati:

en: Affected packages: None
it: Pacchetti interessati: nessuno

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
it: Distribuzione

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
it: Tipo

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
it: Sommario

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
it: Categoria

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
it: Gruppo superiore

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group
en: Name
it: Nome

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
it: Icona

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
it: Dettagli sull'aggiornamento:

note: TRANSLATORS: details about the update, package name and version TRANSLATORS: the package that is being processed TRANSLATORS: the package that is not signed by a known key TRANSLATORS: the package name that was trying to be installed TRANSLATORS: title, the names of the packages that the method is p
en: Package | Packages
it[0]: Pacchetto
it[1]: Pacchetti

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that this update updates
en: Updates
it: Aggiornamenti

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that this update obsoletes
en: Obsoletes
it: Obsoleti

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
it: Fornitore

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package requires a restart
en: Restart
it: Riavvio

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of the update
en: Update text
it: Dettagli aggiornamento

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for the package
en: Changes
it: Modifiche

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state of the update
en: State
it: Stato

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update was issued
en: Issued
it: Pubblicato

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
it: Aggiornato

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
it: Abilitato

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
it: Disabilitato

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
it: Riavvio del sistema richiesto da:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
it: Riavvio della sessione richiesto da:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted due to a security update
en: System restart (security) required by:
it: Riavvio del sistema (sicurezza) richiesto da:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted due to a security update
en: Session restart (security) required:
it: Riavvio della sessione (sicurezza) richiesto da:

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
it: Riavvio dell'applicazione richiesto da:

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
it: Descrizione del pacchetto

note: TRANSLATORS: This a message (like a little note that may be of interest) from the transaction
en: Message:
it: Messaggio:

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
it: Nessun file

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
it: File del pacchetto

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
it: Percentuale

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
it: Stato

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
it: Risultati:

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty fatal in my book
en: Fatal error
it: Errore irreversibile

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
it: Non ci sono pacchetti da aggiornare.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
it: La transazione non è riuscita

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
it: Non ci sono aggiornamenti disponibili.

en: There are no upgrades available at this time.
it: Non ci sono avanzamenti disponibili.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
it: Riavviare il computer per completare l'aggiornamento.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
it: Terminare la sessione e accedere nuovamente per completare l'aggiornamento.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
it: Riavviare il computer per completare l'aggiornamento poiché sono stati installati importanti aggiornamenti di sicurezza.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
it: Terminare la sessione e accedere nuovamente per completare l'aggiornamento poiché sono stati installati importanti aggiornamenti di sicurezza.

note: TRANSLATORS: The user used 'pkcon install dave.rpm' rather than 'pkcon install-local dave.rpm'
en: Expected package name, actually got file. Try using 'pkcon install-local %s' instead.
it: Atteso il nome di un pacchetto, trovato un file. Provare a usare "pkcon install-local %s".

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find any available package: %s
it: Questo strumento non può trovare alcun pacchetto disponibile: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
it: Questo strumento non può trovare il pacchetto installato: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
it: Questo strumento non può trovare il pacchetto: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the dependencies for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the details about the package. The detailed error follows
en: This tool could not find all the packages: %s
it: Questo strumento non può trovare tutti i pacchetti: %s

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
it: Il demone è andato in crash nel mezzo di una transazione.

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
it: Sottocomandi:

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
it: Determinazione dell'ora dell'ultima azione completata non riuscita

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
it: Mostra la versione del programma ed esce

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
it: Imposta il filtro, es. «installed»

note: TRANSLATORS: command line argument, use a non-standard install prefix
en: Set the install root, e.g. '/' or '/mnt/ltsp'
it: Imposta il percorso per l'installazione, es. «/» o «/mnt/ltsp»

note: TRANSLATORS: command line argument, work asynchronously
en: Exit without waiting for actions to complete
it: Esce senza attendere il completamento delle azioni

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
it: Installa i pacchetti senza chiedere conferma

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
it: Esegue il comando sfruttando i momenti di inattività della rete e consumando meno energia elettrica

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
it: Stampa su schermo output da elaborare al computer piuttosto che usare widget animati

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: The maximum metadata cache age. Use -1 for 'never'.
it: La durata massima della cache; usare -1 per "never"

note: TRANSLATORS: command line argument, --help
en: Show help options.
it: Mostra le opzioni di aiuto

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to parse command line
it: Analisi della riga di comando non riuscita

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
it: Contatto di PackageKit non riuscito

note: TRANSLATORS: The user specified an incorrect filter
en: The proxy could not be set
it: Impossibile impostare il proxy

note: TRANSLATORS: The user specified an incorrect filter
en: The install root could not be set
it: Il percorso d'installazione non può essere impostato

note: TRANSLATORS: The user specified an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
it: Il filtro specificato non era valido

note: TRANSLATORS: a search type can be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
it: È necessario specificare un tipo di ricerca, es. «name»

note: TRANSLATORS: the user needs to provide a search term
en: A search term is required
it: È necessario specificare un termine di ricerca

note: TRANSLATORS: the search type was provided, but invalid
en: Invalid search type
it: Tipo di ricerca non valido

note: TRANSLATORS: the user did not specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
it: È necessario specificare un nome di pacchetto da installare

note: TRANSLATORS: the user did not specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
it: È necessario specificare un nome di file da installare

note: TRANSLATORS: geeky error, 99.9999% of users won't see this
en: A type, key_id and package_id are required
it: È necessario specificare un tipo, un key_id e un package_id

note: TRANSLATORS: the user did not specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
it: È necessario specificare un nome di un pacchetto da rimuovere

note: TRANSLATORS: the user did not specify anything about what to download or where
en: A destination directory and the package names to download are required
it: È necessario specificare una directory di destinazione e il nome dei pacchetti da scaricare

note: TRANSLATORS: the directory does not exist, so we can't continue
en: Directory not found
it: Directory non trovata

note: TRANSLATORS: geeky error, 99.9999% of users won't see this
en: A licence identifier (eula-id) is required
it: È necessario specificare un identificatore di licenza (eula-id)

note: TRANSLATORS: geeky error, 99.9999% of users won't see this
en: A transaction identifier (tid) is required
it: È necessario specificare un identificatore di transazione (tid)

note: TRANSLATORS: The user did not specify a package name
en: A package name to resolve is required
it: È necessario specificare un nome di pacchetto da risolvere

note: TRANSLATORS: The user did not specify a repository (software source) name
en: A repository name is required
it: È necessario specificare un nome di repository

note: TRANSLATORS: The user didn't provide any data
en: A repo name, parameter and value are required
it: È necessario specificare un nome di repository, un parametro e un valore

note: TRANSLATORS: The user didn't specify what action to use
en: An action, e.g. 'update-system' is required
it: È necessario specificare un'azione, es. «update-system»

note: TRANSLATORS: The user specified an invalid action
en: A correct role is required
it: È necessario specificare un'azione corretta

note: TRANSLATORS: The user did not provide a package name TRANSLATORS: This is when the user fails to supply the package name
en: A package name is required
it: È necessario specificare un nome di pacchetto

note: TRANSLATORS: each package "provides" certain things, e.g. mime(gstreamer-decoder-mp3), the user didn't specify it
en: A package provide string is required
it: È necessario specificare la stringa dei pacchetti forniti

note: TRANSLATORS: The user did not provide a distro name
en: A distribution name is required
it: È necessario specificare il nome di una distribuzione

note: TRANSLATORS: The user did not provide an upgrade type
en: An upgrade type is required, e.g. 'minimal', 'default' or 'complete'
it: È necessario specificare la tipologia dell'avanzamento, es. «minimal», «default» o «complete»

note: TRANSLATORS: The user tried to use an unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
it: L'opzione «%s» non è supportata

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
it: Comando non riuscito

note: TRANSLATORS: we can exclude certain packages (glibc) when we know they'll exist on the target
en: Set the file name of dependencies to be excluded
it: Imposta il nome del file delle dipendenze da escludere

note: TRANSLATORS: the output location
en: The output file or directory (the current directory is used if omitted)
it: Il file o la directory di output (usata la directory corrente se omessa)

note: TRANSLATORS: put a list of packages in the pack
en: The package to be put into the service pack
it: Il pacchetto da inserire nel service pack

note: TRANSLATORS: put all pending updates in the pack
en: Put all updates available in the service pack
it: Inserisce tutti gli aggiornamenti disponibili nel service pack

note: TRANSLATORS: This is when the user fails to supply the correct arguments
en: Neither --package or --updates option selected.
it: Non è stata selezionata né l'opzione --package né --updates.

note: TRANSLATORS: This is when the user fails to supply just one argument
en: Both options selected.
it: Sono state selezionate entrambe le opzioni.

note: TRANSLATORS: This is when the user fails to supply the output
en: A output directory or file name is required
it: È necessario specificare una directory di output o un nome di file

note: TRANSLATORS: This is when the daemon is not-installed/broken and fails to startup
en: The daemon failed to startup
it: Avvio del demone non riuscito

note: TRANSLATORS: This is when the backend doesn't have the capability to get-depends TRANSLATORS: This is when the backend doesn't have the capability to download
en: The package manager cannot perform this type of operation.
it: Il gestore di pacchetti non può eseguire questo tipo di operazione.

note: TRANSLATORS: This is when the distro didn't include libarchive support into PK
en: Service packs cannot be created as PackageKit was not built with libarchive support.
it: Non è possibile creare i service pack in quanto il programma non è stato compilato con il supporto per libarchive.

note: TRANSLATORS: the user specified an absolute path, but didn't get the extension correct
en: If specifying a file, the service pack name must end with
it: Se si specifica un file, il nome del service pack deve terminare con

note: TRANSLATORS: This is when file already exists
en: A pack with the same name already exists, do you want to overwrite it?
it: Esiste già un service pack con lo stesso nome, sovrascriverlo?

note: TRANSLATORS: This is when the pack was not overwritten
en: The pack was not overwritten.
it: Il service pack non è stato sovrascritto.

note: TRANSLATORS: This is when the temporary directory cannot be created, the directory name follows
en: Failed to create directory:
it: Creazione della directory non riuscita:

note: TRANSLATORS: This is when the list of packages from the remote computer cannot be opened
en: Failed to open package list.
it: Apertura dell'elenco dei pacchetti non riuscita.

note: TRANSLATORS: The package name is being matched up to available packages
en: Finding package name.
it: Ricerca del nome del pacchetto.

note: TRANSLATORS: This is when the package cannot be found in any software source. The detailed error follows
en: Failed to find package '%s': %s
it: Ricerca del pacchetto «%s» non riuscita: %s

note: TRANSLATORS: This is telling the user we are in the process of making the pack
en: Creating service pack...
it: Creazione service pack...

note: TRANSLATORS: we succeeded in making the file
en: Service pack created '%s'
it: Service pack «%s» creato

note: TRANSLATORS: we failed to make te file
en: Failed to create '%s': %s
it: Creazione di «%s» non riuscita: %s

en: Failed to get daemon state
it: Recupero dello stato del demone non riuscito

en: Failed to get properties
it: Recupero delle proprietà non riuscito

note: TRANSLATORS: when we are getting data from the daemon
en: Getting package information...
it: Recupero informazioni sul pacchetto...

note: TRANSLATORS: run an applicaiton
en: Run %s
it: Eseguire %s

note: TRANSLATORS: show the installed version of a package
en: Installed version
it: Versione installata

note: TRANSLATORS: run the application now
en: Run version %s now
it: Eseguire la versione %s ora

note: TRANSLATORS: run the application now
en: Run now
it: Eseguire ora

note: TRANSLATORS: update to a new version of the package
en: Update to version %s
it: Aggiornare alla versione %s

note: TRANSLATORS: To install a package
en: Install %s now
it: Installare %s ora

note: TRANSLATORS: the version of the package
en: Version
it: Versione

note: TRANSLATORS: noting found, so can't install
en: No packages found for your system
it: Non è stato trovato alcun pacchetto per il sistema in uso

note: TRANSLATORS: package is being installed
en: Installing...
it: Installazione...

note: TRANSLATORS: downloading repo data so we can search
en: Downloading details about the software sources.
it: Scaricamento dettagli riguardo le sorgenti software.

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
it: Scaricamento elenco dei file (potrebbe impiegare del tempo).

note: TRANSLATORS: waiting for native lock
en: Waiting for package manager lock.
it: Attesa del blocco del gestore di pacchetti.

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
it: Caricamento elenco dei pacchetti.

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
it: Ricerca del file non riuscita

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: Getting the list of files failed
it: Recupero dell'elenco dei file non riuscito

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
it: Esecuzione non riuscita:

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
it: Installazione dei pacchetti non riuscita

note: TRANSLATORS: the prefix of all the output telling the user * why it's not executing. NOTE: this is lowercase to mimic * the style of bash itself -- apologies
en: command not found
it: comando non trovato

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
it: Un comando simile è:

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
it: Eseguire un comando simile:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
it: Comandi simili sono:

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
it: Scegliere un comando da eseguire

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
it: Il pacchetto che fornisce questo file è:

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
it: Installare il pacchetto «%s» per fornire il comando «%s»?

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
it: I pacchetti che forniscono questo file sono:

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
it: Pacchetti adeguati sono:

note: get selection TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
it: Scegliere un pacchetto da installare

note: TRANSLATORS: we are starting to install the packages
en: Starting install
it: Avvio installazione

note: TRANSLATORS: we couldn't find the package name, non-fatal
en: Failed to find the package %s, or already installed: %s
it: Ricerca del pacchetto %s non riuscita oppure è già installato: %s

note: command line argument, simulate what would be done, but don't actually do it
en: Don't actually install any packages, only simulate what would be installed
it: Non installa alcun pacchetto, simula le operazioni

note: command line argument, do we skip packages that depend on the ones specified
en: Do not install dependencies of the core packages
it: Non installa le dipendenze dei pacchetti principali

note: command line argument, do we operate quietly
en: Do not display information or progress
it: Non mostra le informazioni o l'avanzamento

note: TRANSLATORS: the use needs to specify a list of package names on the command line
en: ERROR: Specify package names to install.
it: ERRORE: specificare i nomi dei pacchetti da installare.

note: TRANSLATORS: we are getting the list of repositories
en: Getting sources list
it: Recupero elenco sorgenti

note: TRANSLATORS: operation was not successful
en: FAILED.
it: NON RIUSCITA.

note: TRANSLATORS: tell the user what we found
en: Found %i enabled and %i disabled sources.
it: Trovate %i sorgenti abilitate e %i disabilitate.

note: TRANSLATORS: we're finding repositories that match out pattern
en: Finding debugging sources
it: Ricerca sorgenti di debug

note: TRANSLATORS: tell the user what we found
en: Found %i disabled debuginfo repos.
it: Trovati %i repository di debug disabilitati.

note: TRANSLATORS: we're now enabling all the debug sources we found
en: Enabling debugging sources
it: Abilitazione sorgenti di debug

note: TRANSLATORS: tell the user how many we enabled
en: Enabled %i debugging sources.
it: Abilitate %i sorgenti di debug.

note: TRANSLATORS: we're now finding packages that match in all the repos
en: Finding debugging packages
it: Ricerca pacchetti di debug

note: TRANSLATORS: we couldn't find the package name, non-fatal
en: Failed to find the package %s: %s
it: Ricerca del pacchetto %s non riuscita: %s

note: TRANSLATORS: we couldn't find the debuginfo package name, non-fatal
en: Failed to find the debuginfo package %s: %s
it: Ricerca del pacchetto debuginfo %s non riuscita: %s

note: TRANSLATORS: no debuginfo packages could be found to be installed
en: Found no packages to install.
it: Non è stato trovato alcun pacchetto da installare.

note: TRANSLATORS: tell the user we found some packages, and then list them
en: Found %i packages:
it: Trovati %i pacchetti:

note: TRANSLATORS: tell the user we are searching for deps
en: Finding packages that depend on these packages
it: Ricerca di pacchetti che dipendono da questi

note: TRANSLATORS: could not install, detailed error follows
en: Could not find dependant packages: %s
it: Impossibile trovare i pacchetti dipendenti: %s

note: TRANSLATORS: tell the user we found some more packages
en: Found %i extra packages.
it: Trovati %i pacchetti aggiuntivi.

note: TRANSLATORS: tell the user we found some more packages
en: No extra packages required.
it: Nessun pacchetto aggiuntivo richiesto.

note: TRANSLATORS: tell the user we found some packages (and deps), and then list them
en: Found %i packages to install:
it: Trovati %i pacchetti da installare:

note: TRANSLATORS: simulate mode is a testing mode where we quit before the action
en: Not installing packages in simulate mode
it: I pacchetti non vengono installati nella modalità di simulazione

note: TRANSLATORS: we are now installing the debuginfo packages we found earlier TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
it: Installazione pacchetti

note: TRANSLATORS: could not install, detailed error follows
en: Could not install packages: %s
it: Impossibile installare i pacchetti: %s

note: TRANSLATORS: we are now disabling all debuginfo repos we previously enabled
en: Disabling sources previously enabled
it: Disabilitazione sorgenti precedentemente abilitate

note: TRANSLATORS: no debuginfo packages could be found to be installed, detailed error follows
en: Could not disable the debugging sources: %s
it: Impossibile disabilitare le sorgenti di debug: %s

note: TRANSLATORS: we disabled all the debugging repos that we enabled before
en: Disabled %i debugging sources.
it: Disabilitate %i sorgenti di debug.

note: TRANSLATORS: couldn't open device to write
en: Failed to open file
it: Apertura del file non riuscita

note: TRANSLATORS: could not write to the device
en: Failed to write to the file
it: Scrittura sul file non riuscita

note: TRANSLATORS: we failed to release the current driver
en: Failed to write to device
it: Scrittura sul dispositivo non riuscita

note: TRANSLATORS: the device could not be found in sysfs
en: Device could not be found
it: Impossibile trovare il dispositivo

note: TRANSLATORS: we failed to release the current driver
en: Failed to unregister driver
it: Cancellazione della registrazione del driver non riuscita

note: TRANSLATORS: we failed to bind the old driver
en: Failed to register driver
it: Registrazione del driver non riuscita

note: TRANSLATORS: user did not specify a device sysfs path that exists
en: Device path not found
it: Percorso del dispositivo non trovato

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid device sysfs path
en: Incorrect device path specified
it: Percorso specificato del dispositivo non corretto

en: Show extra debugging information
it: Mostra informazioni aggiuntive di debug

note: command line argument, simulate what would be done, but don't actually do it
en: Don't actually touch the hardware, only simulate what would be done
it: Non interagisce con l'hardware, simula solo le operazioni

note: TRANSLATORS: command line option: a list of files to install
en: Device paths
it: Percorsi dei dispositivi

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid device sysfs path
en: You need to specify at least one valid device path
it: È necessario specificare almeno un percorso di dispositivo valido

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid device sysfs path
en: This script can only be used by the root user
it: Questo script può essere utilizzato solamente dall'utente root

note: TRANSLATORS: we're going to verify the path first
en: Verifying device path
it: Verifica percorso del dispositivo

note: TRANSLATORS: user did not specify a device sysfs path that exists
en: Failed to verify device path
it: Verifica del percorso del dispositivo non riuscita

note: TRANSLATORS: we're going to try
en: Attempting to rebind device
it: Tentativo di ricollegare il dispositivo

note: TRANSLATORS: we failed to release the current driver
en: Failed to rebind device
it: Collegamento del dispositivo non riuscito

en: PackageKit Catalog
it: Catalogo PackageKit

en: PackageKit Package List
it: Elenco pacchetti PackageKit

en: PackageKit Service Pack
it: Service pack PackageKit

en: Please enter a number from 1 to %i:
it: Inserire un numero compreso tra 1 e %i:

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
it: Corrisponde più di un pacchetto:

note: TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
it: Scegliere il pacchetto corretto:

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
it: Stato sconosciuto

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
it: Avvio

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
it: In attesa nella coda

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
it: In esecuzione

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
it: Interrogazione

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
it: Recupero delle informazioni

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
it: Rimozione dei pacchetti

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
it: Scaricamento dei pacchetti

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
it: Aggiornamento dell'elenco software

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
it: Installazione degli aggiornamenti

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
it: Pulizia dei pacchetti

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
it: Impostazione dei pacchetti come obsoleti

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
it: Risoluzione delle dipendenze

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
it: Controllo delle firme

note: TRANSLATORS: transaction state, when we return to a previous system state TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Rolling back
it: Ripristino stato precedente

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
it: Verifica delle modifiche

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
it: Invio delle modifiche

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
it: Richiesta dei dati

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
it: Completato

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
it: Annullamento

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
it: Scaricamento informazioni sul repository

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
it: Scaricamento elenco dei pacchetti

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
it: Scaricamento elenco dei file

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
it: Scaricamento elenco delle modifiche

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
it: Scaricamento gruppi

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
it: Scaricamento informazioni di aggiornamento

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
it: Ricreazione dei file

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
it: Caricamento della cache

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
it: Analisi delle applicazioni

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
it: Generazione elenchi dei pacchetti

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
it: Attesa del blocco del gestore di pacchetti

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
it: Attesa dell'autenticazione

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
it: Aggiornamento applicazioni in esecuzione

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
it: Controllo applicazioni in uso

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
it: Controllo librerie in uso

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
it: Copia dei file

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial
it: Banale

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal
it: Normale

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
it: Importante

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
it: Sicurezza

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix
it: Correzione bug

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
it: Miglioramento

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
it: Bloccato

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
it: Installato

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
it: Disponibile

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
it: Scaricamento

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
it: Aggiornamento

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
it: Installazione

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
it: Rimozione

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
it: Pulizia

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
it: Impostazione come obsoleto

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
it: Reinstallazione

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
it: Scaricato

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
it: Rimosso

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
it: Pulito

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
it: Obsoleto

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
it: Reinstallato

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
it: Tipo di azione sconosciuta

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
it: Recupero delle dipendenze

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
it: Recupero dei dettagli di aggiornamento

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
it: Recupero dei dettagli

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
it: Recupero dei pacchetti necessari

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
it: Recupero degli aggiornamenti

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
it: Ricerca per dettagli

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
it: Ricerca per file

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
it: Ricerca dei gruppi

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
it: Ricerca per nome

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
it: Installazione dei file

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
it: Aggiornamento della cache

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
it: Aggiornamento dei pacchetti

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating system
it: Aggiornamento del sistema

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
it: Annullamento

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
it: Recupero dei repository

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Enabling repository
it: Abilitazione dei repository

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
it: Impostazione dei dati

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
it: Risoluzione

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
it: Recupero elenco dei file

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
it: Recupero dei pacchetti forniti

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
it: Installazione delle firme

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
it: Recupero dei pacchetti

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
it: Accettazione dell'EULA

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
it: Recupero degli avanzamenti di versione

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
it: Recupero delle categorie

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
it: Recupero delle transazioni

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Simulating install
it: Simulazione dell'installazione

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Simulating remove
it: Simulazione della rimozione

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Simulating update
it: Simulazione dell'aggiornamento

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
it: Mostra informazioni aggiuntive di debug per tutti i file

en: Debugging Options
it: Opzioni di debug

en: Show debugging options
it: Mostra informazioni di debug

note: TRANSLATORS: ask the user if they are comfortable installing insecure packages
en: Do you want to allow installing of unsigned software?
it: Consentire l'installazione di software non firmato?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
it: Il software non firmato non verrà installato.

note: TRANSLATORS: the package repository is signed by a key that is not recognised
en: Software source signature required
it: È richiesta la firma della sorgente software

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
it: Nome della sorgente software

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
it: URL chiave

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
it: Utente chiave

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
it: ID chiave

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
it: Impronta chiave

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
it: Data chiave

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
it: Accettare questa firma?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
it: La firma non è stata accettata.

note: TRANSLATORS: this is another name for a software licence that has to be read before installing
en: End user licence agreement required
it: È richiesto l'accordo di licenza per l'utente finale

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
it: Accordo

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
it: Accettare questo accordo?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
it: L'accordo non è stato accettato.

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
it: Nessun pacchetto aggiuntivo richiesto.

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
it: Tipo di supporto

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
it: Etichetta supporto

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
it: Testo

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
it: Inserire il supporto corretto

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
it: Non è stato inserito il supporto corretto.

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
it: I seguenti pacchetti devono essere rimossi:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
it: I seguenti pacchetti devono essere installati:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
it: I seguenti pacchetti devono essere aggiornati:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
it: I seguenti pacchetti devono essere reinstallati:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
it: I seguenti pacchetti devono essere portati a una vecchia versione:

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
it: Procedere con le modifiche?

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
it: La transazione non è stata eseguita.

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
it: EULA da accettare

en: Authentication is required to accept a EULA
it: Per accettare un EULA è necessaria l'autenticazione

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
it: Per annullare un'attività avviata da altri è necessaria l'autenticazione

en: Authentication is required to change software source parameters
it: Per modificare i parametri delle sorgenti software è necessaria l'autenticazione

en: Authentication is required to change the location used to decompress packages
it: Per modificare la posizione in cui estrarre i pacchetti è necessaria l'autenticazione

en: Authentication is required to consider a key used for signing packages as trusted
it: Per considerare fidata una chiave usata per firmare i pacchetti è necessaria l'autenticazione

en: Authentication is required to install a signed package
it: Per installare un pacchetto firmato è necessaria l'autenticazione

en: Authentication is required to install an untrusted package
it: Per installare un pacchetto non fidato è necessaria l'autenticazione

en: Authentication is required to refresh the system sources
it: Per aggiornare i sorgenti del sistema è necessaria l'autenticazione

en: Authentication is required to reload the device with a new driver
it: Per ricaricare il dispositivo con un nuovo driver è necessaria l'autenticazione

en: Authentication is required to remove packages
it: Per rimuovere i pacchetti è necessaria l'autenticazione

en: Authentication is required to rollback a transaction
it: Per ripristinare una transazione è necessaria l'autenticazione

en: Authentication is required to set the network proxy used for downloading packages
it: Per impostare il proxy di rete usato per scaricare i pacchetti è necessaria l'autenticazione

en: Authentication is required to update packages
it: Per aggiornare i pacchetti è necessaria l'autenticazione

en: Authentication is required to upgrade the operating system
it: Per eseguire l'avanzamento di versione del sistema operativo è necessaria l'autenticazione

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
it: Attività esterna da annullare

note: SECURITY: - This is used when users want to install to a different prefix, for instance to a LTSP image or a virtual machine. - This could be used to overwrite files not owned by the user using a carefully created package file.
en: Change location that packages are installed
it: Modifica del percorso d'installazione dei pacchetti

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to enable or disable software sources as this can be used to enable new updates or install different versions of software.
en: Change software source parameters
it: Parametri delle sorgenti software da modificare

note: SECURITY: - Normal users do not need authentication to install signed packages from signed repositories, as this cannot exploit a system. - Paranoid users (or parents!) can change this to 'auth_admin' or 'auth_admin_keep'.
en: Install signed package
it: Pacchetto firmato da installare

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
it: File locale non affidabile da installare

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to refresh the cache, as this doesn't actually install or remove software.
en: Refresh system sources
it: Sorgenti di sistema da aggiornare

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to rebind a driver so that it works after we install firmware. - This should not be set to 'yes' as unprivileged users could then try to rebind drivers in use, for instance security authentication devices.
en: Reload a device
it: Dispositivo da ricaricare

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
it: Pacchetto da rimuovere

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to rollback system state as this will change a large number of packages, and could expose the system to previously patched security vulnerabilities.
en: Rollback to a previous transaction
it: Transazione precedente da ripristinare

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
it: Proxy di rete da impostare

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to add signing keys. - This implies adding an explicit trust, and should not be granted without a secure authentication. - This is not kept as each package should be authenticated.
en: Trust a key used for signing packages
it: Dare fiducia a una chiave usata per firmare pacchetti

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update the system as the packages will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update packages
it: Pacchetti da aggiornare

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to upgrade the disto as this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Upgrade System
it: Avanzamento di versione del sistema

note: TRANSLATORS: failed due to DBus security
en: Startup failed due to security policies on this machine.
it: Avvio non riuscito a causa delle politiche di sicurezza presenti su questo computer.

note: TRANSLATORS: only two ways this can fail...
en: This can happen for two reasons:
it: Ciò può accadere per due motivi:

note: TRANSLATORS: only allowed to be owned by root
en: The correct user is not launching the executable (usually root)
it: L'eseguibile non è lanciato dall'utente corretto (di solito root)

note: TRANSLATORS: or we are installed in a prefix
en: The org.freedesktop.PackageKit.conf file is not installed in the system directory:
it: Il file org.freedesktop.PackageKit.conf non è installato nella directory di sistema:

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. yum, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
it: Backend per la gestione dei pacchetti da utilizzare, es. dummy

note: TRANSLATORS: if we should run in the background
en: Daemonize and detach from the terminal
it: Esegue come demone e stacca dal terminale

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
it: Disattiva il timer di inattività

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
it: Mostra la versione ed esce

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
it: Esce dopo un piccolo ritardo

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
it: Esce dopo il caricamento del motore

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
it: Servizio PackageKit

note: TRANSLATORS: fatal error, dbus is not running
en: Cannot connect to the system bus
it: Impossibile connettersi al bus di sistema

en: Failed to load any of the specified backends:
it: Caricamento dei backend specificati non riuscito:

note: TRANSLATORS: cannot register on system bus, unknown reason -- geeky error follows
en: Error trying to start:
it: Errore di avvio:

en: To install debugging packages, extra sources need to be enabled
it: Per installare i pacchetti di debug è necessario abilitare delle sorgenti aggiuntive

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
it: Il software non proviene da una sorgente fidata.

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
it: È consigliabile non aggiornare questo pacchetto se non si è sicuri che sia affidabile.

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
it: È consigliabile non aggiornare questi pacchetti se non si è sicuri che siano affidabili.

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
it: È consigliabile non installare questo pacchetto se non si è sicuri che sia affidabile.

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
it: È consigliabile non installare questi pacchetti se non si è sicuri che siano affidabili.

note: TRANSLATORS: too many packages to list each one
en: Many packages
it: Troppi pacchetti

note: TRANSLATORS: if the transaction is forced to install only trusted packages
en: Only trusted
it: Solo fidati
