system-config-network - en to ja translation catalogue (670 entries)

en: An unhandled exception has occured.  This is most likely a bug.
    Please file a detailed bug report against the component %s at 
    https://bugzilla.redhat.com/bugzilla
    using the text below.
ja: 未処理の例外が発生しました。バグの可能性が高いと思われます。
    以下のテキストを使用して、https://bugzilla.redhat.com/bugzilla の
    コンポーネント %s に対して詳細なバグレポートを報告してください。

en: %s - network configuration commandline tool
ja: %s - ネットワーク設定のコマンドラインツール

en: This software is distributed under the GPL. Please Report bugs to Red Hat's Bug Tracking System: http://bugzilla.redhat.com/
ja: このソフトウェアは GPL の元で配布されています。バグに関する報告は Red Hat の Bug Tracking System: http://bugzilla.redhat.com/ まで送ってください。

en: Usage: %s
ja: 使用法: %s

en: switch / activate profile
ja: 切り替え / プロファイルを有効にする

en: export / import hardware list
ja: ハードウェア一覧のエキスポート / インポート

en: export / import IPsec list
ja: IPsec 一覧のエキスポート / インポート

en: export / import device list (default)
ja: デバイス一覧(デフォルト)のエキスポート / インポート

en: export / import profile list
ja: プロファイル一覧のエキスポート / インポート

en: set the root directory
ja: root ディレクトリの設定

en: export list (default)
ja: エキスポート一覧(デフォルト)

en: import list
ja: インポート一覧

en: clear existing list prior of importing
ja: インポートする前に既存の一覧を消去

en: import from file
ja: ファイルからインポート

en: Unknown option %s
ja: 不明なオプション %s

en: Unknown List %s
ja: 不明な一覧 %s

en: Error parsing line: %s
ja: 行の構文解析にエラー: %s

en: ERROR: Unable to initialize graphical environment. 
    Most likely cause of failure is that the tool was not run using a graphical
    environment. Please either start your graphical user interface or set your
    DISPLAY variable.
ja: エラー: グラフィカル環境の初期化ができません。
    おそらくツールがグラフィカル環境を使用して実行されなかったのが失敗の原因で
    あると思われます。 グラフィカルユーザーインターフェースを起動するか、 
    DISPLAY 変数をセットしてください。

en: This software is distributed under the GPL. 
    Please Report bugs to Red Hat's Bug Tracking 
    System: http://bugzilla.redhat.com/
ja: このソフトウェアは GPL の下で配布されています。
    バグは Red Hat のバグ追跡システム 
    http://bugzilla.redhat.com/ に報告してください。

en: Cannot configure network device %s
ja: ネットワークデバイス %s を設定できません。

en: Switching Profiles
ja: プロファイルを切替中です

en: Switching to profile %s
ja: プロファイル %s に切替中です。

en: Failed to switch to profile %s
ja: プロファイル %s に切り替え失敗しました。

note: pylint: disable-msg=W0613 TBD
en: To be rewritten!
ja: 再書き込みとなります!

en:  (active)
ja:  (動作中)

note: FIXME: change string
en: system-config-network - network configuration tool
    
    Usage: system-config-network -v --verbose -d --debug
ja: system-config-network - ネットワーク設定ツール
    
    使用法: system-config-network -v --verbose -d --debug

en: _Debug
ja: デバッグ

en: _Save to file
ja: ファイルへ保存

en: An unhandled exception has occurred.  This is most likely a bug.  Please save the crash dump and file a detailed bug report against %s at https://bugzilla.redhat.com/bugzilla
ja: 未処理の例外が発生しました。バグの可能性が高いでしょう。このクラッシュダンプを保存して、 https://bugzilla.redhat.com/bugzilla へ%s に対するバグレポートの詳細を提出してください。

en: Error: %s: %s
ja: エラー: %s: %s

en: %(progname)s - Exception Occurred
ja: %(progname)s - 例外が発生しました

en: Specify a file to save the dump
ja: ダンプを保存するファイルを指定します。

en: Failed to write to file %s.
ja: ファイル %s への書き込みに失敗しました。

en: The application's state has been successfully
    written to the file '%s'.
ja: アプリケーションの状態はファイル '%s' に
    正常に書かれました。

en: Allow dial on _demand
ja: ダイヤルオンデマンドを許可(_D)

en: Allow the link come up on demand.
ja: リンクのオンデマンド接続を許可

en: Demand setting
ja: デマンド設定

en: Enable synchronous PPP for the connection
ja: 接続用同期 PPP を有効にする

en: Enter the Access Concentrator name, if you have been given one by your ISP. In most cases you can leave this blank.
ja: プロバイダ(ISP) からもらっている場合は、アクセスコンセントレータ名を入力して下さい。ほとんどの場合、空欄のままで結構です。

en: Enter the Service Name, if your ISP requires it. If you don't know it, please contact your ISP. In most cases you can leave this blank.
ja: ISP が要求する場合はサービスネームを入力してください。もし分からなければ、ISP(プロバイダ)に聞いて下さい。ほとんどの場合、空欄で結構です。

en: Enter the idle time in seconds after which the link should be dropped.
ja: 未使用時に接続を切断するまでの時間を秒数で入力してください。

en: Enter the login name, that your ISP gave you here.
ja: ISP から取得したログイン名をここに入力して下さい。

en: Enter the name of this configuration, usually just the name of your ISP.
ja: この設定の名前を入れて下さい。普通は単にISPの名前です。

en: Enter the password for your account. If you do not know it, please contact your ISP.
ja: あなたのアカウントのパスワードを入力して下さい。もし分からなければ、ISP に連絡して下さい。

en: Make this connection the default _route
ja: この接続を標準のルートにする(_R)

en: Pass_word:
ja: パスワード(_W):

en: Restart if _connection dies
ja: 接続が反応しなければ再スタート(_C)

en: Use this form to enter your T-Online account data.
ja: この形式を使用してT-Onlineアカウントデータに入ります。

en: _AC-name:
ja: AC-名前(_A):

en: _Advanced
ja: アドバンスド(_A)

en: _General
ja: 全般(_G)

en: _Hardware Device
ja: ハードウェアデバイス(_H)

en: _IPsec
ja: IPsec(_I)

en: _Login name:
ja: ログイン名(_L):

en: _Maximum idle time:
ja: 最大待機時間(_M):

en: _Provider
ja: プロバイダ(_P)

en: _Provider name:
ja: プロバイダ名(_P):

en: _Route
ja: ルート(_R)

en: _Service-name:
ja: サービス名(_S):

en: _T-Online Account Setup
ja: T-Onlineアカウント設定(_T)

en: _Use synchronous PPP
ja: 同期 PPP を使用(_U)

en: xDSL Configuration
ja: xDSL 設定

en: <b>Account Type:</b>
ja: <b>アカウントのタイプ:</b>

en: Associated T-Online _number:
ja: 関連した T-Online 番号(_N):

en: Configure DSL connection
ja: DSL 接続の設定

en: Create DSL connection
ja: DSL 接続を作成

en: Enter the provider name for this account.
ja: このアカウントのプロバイダ名を入れて下さい。

en: Ethernet _device:
ja: イーサネットデバイス(_D):

en: Normal
ja: 通常

en: Normal
    T-Online
ja: 通常
    T-Online

en: Password (_again):
ja: パスワード(再入力)(_A):

en: Select the ethernet device connected to the DSL modem.
ja: DSL モデムに接続されているイーサネットデバイスを選択。

en: Select the ethernet device for this account.
ja: このアカウント用のイーサネットデバイスを選択。

en: _Adapter identifier:
ja: アダプタ識別子(_A):

en: _Concurrent user number/suffix:
ja: 現在のユーザー番号/接尾辞(_C):

en: _Personal password:
ja: 個人パスワード(_P):

en: Choose a Provider
ja: プロバイダを選択

en: Internet Provider
ja: インターネットプロバイダ

en: Allow all _users to enable and disable the device
ja: 全てのユーザーにデバイスの有効化と無効化を許可(_U)

en: Controlled by _NetworkManager
ja: _NetworkManager で管理する

en: Enable IPv_6 configuration for this interface
ja: このインターフェイス用に IPv6 の設定を有効にします(_6)

en: _Activate device when computer starts
ja: コンピュータの起動時にデバイスを起動(_A)

en: _Activate device when parent device starts
ja: 親デバイスの起動時にデバイスを起動する(_A)

en: _Nickname:
ja: ニックネーム(_N):

en: Nickname %s is already in use!
    Please choose another one.
ja: ニックネーム %s はすでに使用されています!
    別のニックネームにしてください。

en: Choose Hardware Device Type
ja: ハードウェアデバイスタイプを選択

en: Please select the type of hardware device to add:
ja: 追加するハードウェアデバイスの種類を選択してください:

en: _Device type:
ja: デバイスタイプ(_D):

en: <b>Phone number</b>
ja: <b>電話番号</b>

en: A_rea code:
ja: 市外局番(_R):

en: Automatically obtain _DNS information from provider
ja: DNS情報をプロバイダから自動取得(_D)

en: Automatically obtain _IP address settings
ja: 自動的にIPアドレス設定を取得(_I)

en: Create Dialup Connection
ja: ダイヤルアップ接続を作成

en: Default _gateway address:
ja: デフォルトゲートウェイアドレス(_G):

en: Encapsulation mode:
ja: カプセル化モード:

en: Enter any numbers you need to dial before the normal phone number. For example, if you need to reach an outside line, or disable call waiting, put the necessary numbers here.
ja: 普通の電話番号の前にダイヤルする必要のある番号を入力して下さい。例えば、外線につなぐ必要があるときや、コール待ちを無効にするなどの機能に必要な番号をここに入力してください。

en: Enter the area code needed to reach your internet provider.
ja: インターネットプロバイダへの接続に必要な市外局番を入れて下さい。

en: Enter the phone number of your ISP (without prefix/area/country code).
ja: ISP の電話番号を入力して下さい (国番号や市外局番、 接頭番号などは付けない)。

en: IP Settings
ja: IP の設定

en: Manual IP Address Settings
ja: 手動 IP アドレス設定

en: New Interface
ja: 新規インターフェース

en: PPP Settings
ja: PPP の設定

en: Prefi_x:
ja: 接頭番号(_X):

en: Provider _name:
ja: プロバイダ名(_N):

en: Select Provider
ja: プロバイダを選択

en: Statically set IP addresses:
ja: 固定の IP アドレス設定:

en: _Address:
ja: アドレス(_A):

en: _Phone number:
ja: 電話番号(_P):

en: _Subnet mask:
ja: サブネットマスク(_S):

en: raw IP
ja: 原形IP

en: sync PPP
ja: 同期 PPP

note: FIXME: Bad style for translation.. FIXME: Bad style for translation
en: You have selected the following information:
ja: 次の情報が選択されました:

en: Hardware:
ja: ハードウェア:

en: Provider name:
ja: プロバイダ名:

en: Login name:
ja: ログイン名:

en: Phone number:
ja: 電話番号:

en: A_rea Code
ja: 地域コード(_R)

en: Ca_llback
ja: コールバック(_L)

en: Callback MS_N:
ja: MS_N へのコールバック:

en: Callback _delay:
ja: コールバック遅延(_D):

en: Callback _mode:
ja: コールバックモード(_M):

en: Callback setting
ja: コールバック設定

en: Click here, if you want to choose a new provider from the ISP database.
ja: ISP データベースから新しいプロバイダを選択する場合はここをクリックして下さい。

en: Dial _mode:
ja: ダイヤルモード(_M):

en: Dial-in _number:
ja: ダイヤルイン番号(_N):

en: Dialup Configuration
ja: ダイアルアップ設定

en: Enable VJ Connection-_ID Compression
ja: VJ 接続-ID 圧縮を有効にする(_I)

en: Enable _Address/Control Compression
ja: アドレス/コントロール圧縮を有効にする(_A)

en: Enable _BSD Compression
ja: BSD 圧縮を有効にする(_B)

en: Enable _CCP Compression Control Protocol
ja: CCP 圧縮コントロールプロトコルを有効にする(_C)

en: Enable _Protocol Field Compression
ja: プロトコルフィールド圧縮を有効にする(_P)

en: Enable _VJ TCP/IP Header Compression
ja: VJ TCP/IP ヘッダ圧縮を有効にする(_V)

en: Enter your local phone number. It's optional, if you use a modem.
ja: 自分の電話番号を入力して下さい。モデムを使用する場合はオプションです。

en: Han_gup timeout:
ja: 回線切断タイムアウト(_G):

en: Let _PPP do all authentication
ja: PPP に全ての認証をさせる(_P)

en: MSN/EA_Z:
ja: MSN/EAZ(_Z):

en: Modem _initialization string:
ja: モデム初期化文字列(_I):

en: Modem p_ort:
ja: モデムポート(_O):

en: PPP Option List
ja: PPP オプションリスト

en: Phone Number
ja: 電話番号

en: Prefi_x
ja: 接頭番号(_X)

en: Select the authentication protocol used by your ISP.
ja: ISP が使用している認証プロトコルを選択

en: Show password
ja: パスワードを表示

en: Use _Callback Control Protocol (CBCP)
ja: コールバックコントロールプロトコル(CBCP)を使用(_C)

en: Use _Channel Bundling
ja: チャンネルバンドルを使用(_C)

en: _Add...
ja: 追加(_A)...

en: _Allow only above Dial-In Number
ja: 上記のダイヤル-イン番号のみを許可(_A)

en: _Authentication:
ja: 認証(_A):

en: _Choose Provider...
ja: プロバイダを選択(_C)...

en: _Compression
ja: 圧縮(_C)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Dial mode:
ja: ダイヤルモード(_D):

en: _Encapsulation mode:
ja: カプセル化モード(_E):

en: _Hangup timeout:
ja: 回線切断タイムアウト(_H):

en: _Options
ja: オプション(_O)

en: _PPP option:
ja: PPP オプション(_P):

en: _Phone Number
ja: 電話番号(_P)

en: _Use Callback
ja: コールバックを使用(_U)

en: auto
ja: 自動

en: chap
ja: CHAP

en: chap+pap
ja: CHAP+PAP

en: in
ja: 中

en: manual
ja: マニュアル

en: none
ja: なし

en: out
ja: 出る

en: pap
ja: PAP

en: Add / Edit IP Address
ja: IP アドレスを追加/編集

en: _Gateway:
ja: ゲートウェイ(_G):

en: Domain name:
ja: ドメイン名:

en: Edit Domain Name
ja: ドメイン名を編集

en: Add / Edit Hosts entry
ja: ホスト登録を追加/編集

note: FIXME: Bad style for translation
en: Address:
ja: アドレス:

en: Aliases:
ja: エイリアス:

en: Hostname:
ja: ホスト名:

en: A_uthentication key:
ja: 認証鍵 (_U):

en: Automatic encryption mode selection via IKA (racoon)
ja: IKA (racoon)を通じて自動暗号化モードの選択

en: Ge_nerate
ja: 生成(_N)

en: Host to Host encryption
ja: ホストツーホスト暗号化

en: IPsec - Connection Type
ja: IPsec - 接続タイプ

en: IPsec - Encryption Mode
ja: IPsec - 暗号化モード

en: IPsec - Keys
ja: IPsec - 鍵

en: IPsec - Local Network
ja: IPsec - ローカルネットワーク

en: IPsec - Nickname
ja: IPsec - ニックネーム

en: IPsec - Remote Network
ja: IPsec - リモートネットワーク

en: IPsec - Summary
ja: IPsec - 要約

en: IPsec Settings
ja: IPsec の設定

en: Local network _address:
ja: ローカルネットワークアドレス(_A):

en: Local network _gateway:
ja: ローカルネットワークゲートウェイ(_G):

en: Local subnet _mask:
ja: ローカルサブネットマスク(_M):

en: Manual encryption with a fixed key
ja: 固定鍵付の手動暗号化

en: Network to Network encryption (VPN)
ja: ネットワーク間の暗号化 (VPN)

en: Please enter a nickname for the connection:
ja: 接続用のニックネームを入力して下さい:

en: Please enter a passphrase to generate the key.
ja: パスフレーズを入力してキーを生成してください。

en: Please enter your local network settings:
ja: ローカルネットワーク設定を入力して下さい:

en: Please enter your remote network settings:
ja: リモートネットワーク設定を入力して下さい:

en: Please select the type of connection:
ja: 接続の種類を選択してください:

en: Please select the type of encryption:
ja: 暗号化の種類を選択してください:

en: Please specify your keys or generate them. 
    The keys are symmetric, so your remote partner needs to have the same.
ja: ユーザーの鍵を指定、又は生成して下さい 
    鍵は対称型ですから、リモートパートナーも同じ鍵を持つ必要があります。

en: Remote _IP address:
ja: リモート IP アドレス(_I):

en: Remote network _address:
ja: リモートネットワークアドレス(_A):

en: Remote network _gateway:
ja: リモートネットワークゲートウェイ(_G):

en: Remote subnet _mask:
ja: リモートサブネットマスク(_M):

en: Security parameter index for authentication:
ja: 認証用のセキュリティパラメータインデックス:

en: Security parameter index for encryption:
ja: 暗号化用のセキュリティパラメータインデックス:

en: You will now be guided through the setup of the IPsec connection.
ja: ここで IPsec 接続設定の為のガイドがあります。

en: _Activate connection when computer starts
ja: コンピュータの起動時に接続を起動(_A)

en: _Encryption key:
ja: 暗号化鍵(_E):

en: _Generate
ja: 生成(_G)

en: unique SPI for AH (256 - 4294967295), like a TCP/IP port number
ja: TCP/IP のポート番号と同様、AH 用の SPI は固有な番号になります (256 から 4294967295 の間)

en: unique SPI for ESP (256 - 4294967295), like a TCP/IP port number
ja: TCP/IP のポート番号と同様、ESP 用の SPI は固有な番号になります (256 から 4294967295 の間)

en: Please enter a unique security parameter index between 256 and 4294967295.
ja: 256 から 4294967295 までの間の固有なセキュリティパラメータインデックスを入力してください。

en: Ethernet Device
ja: イーサネットデバイス

en: Select Ethernet Adapter
ja: イーサネットアダプタの選択

en: _Adapter:
ja: アダプタ(_A):

en: _Device:
ja: デバイス(_D):

en: Network Adapters Configuration
ja: ネットワークアダプタ設定

en: Configure Network Settings
ja: ネットワークの設定

en: Create Ethernet Device
ja: イーサネットデバイスを作成

en: Ethernet card
ja: イーサネットカード

en: Please enter the MTU parameter to set the maximum Transfer Unit of this interface. On s390/s390x the MTU has 1492 as default setting
ja: このインターフェイスの最大転送単位を設定する為に、MTU パラメータを入力して下さい。s390/s390x では MTU は標準設定で 1492 になっています。

en: Select Ethernet Device
ja: イーサネットデバイスの選択

en: Select the ethernet card you want to configure:
ja: 設定したいイーサネットカードを選択します:

en: Could not find file '%s'.
    Please check your installation!
    Run: 'rpm -V system-config-network'
ja: ファイル 「%s」 が見つかりませんでした。
    インストールを確認してください。
    次を実行してください: rpm -V system-config-network

en: Could not load the file '%s'.
    Please check your installation!
    Run: 'rpm -V system-config-network'
ja: ファイル 「%s」 をロードできませんでした。
    インストールを確認してください。
    次を実行してください: rpm -V system-config-network

en: Failed to run:
    %s
ja: 実行に失敗:
    %s

en: Succeeded. Please read the output.
ja: 成功しました。出力をお読みください。

en: Choose Hardware Type
ja: ハードウェアタイプを選択

en: Ethernet
ja: イーサネット

en: Hardware type:
ja: ハードウェアタイプ:

en: Modem
ja: モデム

en: Please select the hardware device type you want to create
ja: 作成したいハードウェア デバイスタイプを選択して下さい

en: Token Ring
ja: トークンリング

en: Device
ja: デバイス

en: 1_TR6
ja: 1TR6(_T)

en: <b>D-channel protocol</b>
ja: <b>D チャンネルプロトコル</b>

en: <b>Resources</b>
ja: <b>リソース</b>

en: Eu_ro ISDN (EDSS1)
ja: ユーロ ISDN(EDSS1)(_R)

en: IO_1:
ja: IO1(_1):

en: IO_2:
ja: IO2(_2):

en: IR_Q:
ja: IRQ(_Q):

en: ISDN _adapters:
ja: ISDN アダプタ(_A):

en: Select ISDN Adapter
ja: ISDN アダプタを選択

en: _IO:
ja: IO(_I):

en: _MEM:
ja: MEM(_M):

en: <b>D channel protocol</b>
ja: <b>D チャンネルプロトコル</b>

en: ISDN Adapters Configuration
ja: ISDN アダプタ設定

en: Activate the selected device, calling ifup <device>.
ja: 選択したデバイスを起動します、 ifup <device> を呼出しています。

en: Contents
ja: 内容

en: DNS search path:
ja: DNS 検索パス:

en: D_NS
ja: DNS(_N)

en: Deactivate the selected device, calling ifdown <device>.
ja: 選択したデバイスを停止します。ifdown <device> を呼出しています。

en: Description
ja: 説明

en: Destination
ja: 目的地

en: Dev_ices
ja: デバイス(_I)

en: Do_main:
ja: ドメイン(_M)

en: H_osts
ja: ホスト(_O)

en: Hard_ware
ja: ハードウェア(_W)

en: IP_sec
ja: IPsec(_S)

en: List of devices which are currently configurable on your system.
ja: システム上で現在設定できるデバイスの一覧。

en: Monitor the selected device.
ja: 選択したデバイスの監視。

en: Network Configuration
ja: ネットワーク設定

en: New Profile
ja: 新規プロフィール

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: Please enter the name for the profile. The name may only contain letters and digits.
ja: プロフィールの名前を入力して下さい。名前には文字と数字だけを含めることができます。

en: Profile
ja: プロフィール

en: Show loopback
ja: ループバックインターフェースを表示

en: Status
ja: 状態

en: Type
ja: タイプ

en: You may configure IPsec tunnels and host to host connections here.
ja: ここで、IPsec トンネルとホストツーホスト接続を設定できます。

en: You may configure network devices associated with physical hardware here.  Multiple logical devices can be associated with a single piece of hardware.
ja: ここで物理的なハードウェアと連携したネットワークデバイスを設定出来ます。複数の論理デバイスを単独のハードウェアと関連付けできます。

en: You may configure network hardware physically attached to the computer here.
ja: ここでコンピュータと物理的に接続しているネットワークハードウェアを設定できます。

en: You may configure the system's hostname, domain, name servers, and search domain. Name servers are used to look up other hosts on the network.
ja: システムのホスト名、ドメイン、ネームサーバー及び検索ドメインを設定できます。 ネームサーバーはネットワーク上の他のホスト検索の為に使用します。

en: You may specify static computer hostname to IP address mappings here.  If DNS is in use, these settings will take precedence over any information it may provide.
ja: ここで IP アドレスマッピングへの固定コンピュータホスト名を指定できます。もし DNS が使用中なら、これらの設定はそれが提供する情報より優先されます。

en: _Activate
ja: 起動(_A)

en: _Deactivate
ja: 停止(_D)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Hostname:
ja: ホスト名(_H):

en: _Monitor
ja: モニター(_M)

en: _New...
ja: 新規(_N)...

en: _Primary DNS:
ja: 1番目の DNS(_P):

en: _Profile
ja: プロフィール(_P)

en: _Secondary DNS:
ja: 2番目の DNS(_S):

en: _Tertiary DNS:
ja: 3番目の DNS(_T):

en: Loading configuration...
ja: 設定をロードしています...

en: Loading device configuration...
ja: デバイス設定をロードしています...

en: Loading hardware configuration...
ja: ハードウェア設定をロードしています...

en: Loading profile configuration...
ja: プロファイル設定をロードしています...

en: Loading IPsec configuration...
ja: IPsec 設定をロードしています...

en: Testing configuration set...
ja: 設定セットをテストしています...

en: Active profile: %s (modified)
ja: 使用中プロファイル: %s(変更済み)

en: Active profile: %s
ja: 使用中プロファイル: %s

en: Saving configuration...
ja: 設定を保存しています...

en: Error saving configuration!
    %s
ja: 設定を保存中にエラー発生
    %s

en: Changes are saved. You may want to restart the network and network services or restart the computer.
ja: 変更を保存しました。ネットワークとネットワークサービスの再起動、又はコンピュータの再起動ができます。

en: Saving device configuration...
ja: デバイス設定を保存しています...

en: Saving hardware configuration...
ja: ハードウェアの設定を保存しています...

en: Saving profile configuration...
ja: プロファイルの設定を保存しています...

en: Primary DNS is not in the correct format
ja: １番め DNS は正しい形式ではありません

en: Secondary DNS is not in the correct format
ja: ２番めの DNS は正しい形式ではありません

en: Tertiary DNS is not in the correct format
ja: ３番めの DNS は正しい形式ではありません

en: Saving IPsec configuration...
ja: IPsecの設定を保存しています...

en: Updating devices...
ja: デバイスを更新しています...

en: Updating hardware...
ja: ハードウェアを更新しています...

en: Updating profiles...
ja: プロファイルを更新しています...

en: Errors detected, do you really want to quit?
ja: エラーを検出しました。本当に終了しますか?

en: Do you want to save your changes?
ja: 変更を保存しますか?

en: The Loopback device can not be edited!
ja: ループバックデバイスは編集できません!

en: Edit device...
ja: デバイスの編集...

en: The device type %s cannot be edited!
ja: デバイスタイプ %s は編集できません。

en: The Loopback device can not be removed!
ja: ループバックデバイスは消去できません!

en: Do you really want to delete device "%s"?
ja: デバイス "%s" を本当に消去しますか?

en: You have made some changes in your configuration.
ja: 設定の中で変更がされました。

en: To activate the network device %s, the changes have to be saved.
ja: ネットワークデバイス %s を起動するために、変更を保存しなければなりません。

en: Do you want to continue?
ja: 続けますか?

en: To deactivate the network device %s, the changes have to be saved.
ja: ネットワークデバイス %sを 非活性化するために、 変更を保存しなければなりません。

en: The Loopback device can not be disabled!
ja: ループバックデバイスは無効にできません!

en: The name may only contain letters and digits!
ja: 名前には文字と数字だけを含めることができます!

en: The profile can't be named "%s"!
ja: プロファイルに "%s" という名前をつけることはできません!

en: The profile name already exists!
ja: そのプロファイル名は既に存在しています!

en: The "%s" profile can't be renamed!
ja: "%s" プロファイルの名前変更はできません!

en: The "%s" Profile can not be deleted!
ja: "%s" プロファイルは削除できません!

en: Do you really want to delete profile "%s"?
ja: プロファイル "%s" を本当に削除しますか?

en: Sorry, there is nothing to be edited, or this type cannot be edited yet.
ja: すみません。編集する物がないか、又はこのタイプはまだ編集できません。

en: Do you really want to delete "%s"?
ja: 本当に "%s" を消去しますか?

en: Do you want to delete all devices that used "%s"?
ja: "%s" を使用するデバイスをすべて削除しますか?

en: To activate the IPsec connection %s, the changes have to be saved.
ja: IPsec 接続 %s を起動するためには、変更を保存しなければなりません。

en: To deactivate the IPsec connection %s, the changes have to be saved.
ja: IPsec 接続 %s を非活性化するためには、変更を保存しなければなりません。

en: <b>Modem properties</b>
ja: <b>モデムのプロパティ</b>

en: Hardware (CRTSCTS)
ja: ハードウェア(CRTSCTS):

en: High
ja: 高

en: Low
ja: 低

en: Medium
ja: 中間

en: Modem Configuration
ja: モデム設定

en: Modem _volume:
ja: モデム音量(_V):

en: None
ja: なし

en: Off
ja: オフ

en: Software (XON/XOFF)
ja: ソフトウェア(XON/XOFF)

en: Very High
ja: 最高

en: _Baud rate:
ja: ボーレート(_B):

en: _Flow control:
ja: フロー制御(_F):

en: _Modem device:
ja: モデムデバイス(_M):

en: _Use touch tone dialing
ja: タッチトーンダイヤルを使用(_U)

en: Select Modem
ja: モデムを選択

en: xDSL connection
ja: xDSL 接続

en: Create an xDSL connection.  This is a connection that uses one of several types of broadband connections collective known as Digital Subscriber Lines.  This list includes ADSL (Asymmetric, faster downloads than uploads), IDSL (over an ISDN line for distance), SDSL (Symmetric, downloads and uploads at the same speed), and several others.  These types of connections are common in the United States, and are gaining acceptance elsewhere.  Speeds vary according to the technology used, but generally range from 144kbps to 1.0Mbps.
ja: xDSL 接続を作成。これはデジタル供給線として知られる広帯域接続の中のいくつかの種類の１つを使う接続方式のことです。この中には、ADSL(非対称、アップロードよりもダウンロードが高速)、IDSL(ISDN 回線を使用)、SDSL(対象、ダウンロード、アップロードともに等速)などが含まれています。この種の接続方式は米国では一般的ですが、他の国でもそうなりつつあります。速度は使用されている技術によって異なりますが、一般に 144kbps から 1.0Mbps です。

en: Ethernet device:
ja: イーサネットデバイス:

en: ISDN Dialup Configuration
ja: ISDN ダイアルアップ 設定

en: Modem Dialup Configuration
ja: モデムダイアルアップ設定

en: Unknown
ja: 不明

en: Ethernet connection
ja: イーサネット接続

en: Create a new ethernet connection.
ja: 新しいイーサネット接続を作成

en: Other Ethernet Card
ja: 他のイーサネット カード

en: Device:
ja: デバイス:

en: Subnet mask:
ja: サブネットマスク:

en: Default gateway address:
ja: デフォルトゲートウェイアドレス:

en: Automatically obtain IP address settings with:
ja: 以下の手段で自動的に IP アドレス設定を取得:

en: ISDN connection
ja: ISDN 接続

en: Create a new ISDN connection. This is a connection that uses an Integrated Services Digital Network line to dial into to your Internet Service Provider. This type of technology requires a special phone line to be installed by your telephone company. It also requires a device known as a Terminal Adapter(TA) to terminate the ISDN connection from your ISP. This type of connection is popular in Europe and several other technologically advanced regions.  It is available but uncommon in the USA.  Speeds range from 64kbps to 128kbps.
ja: 新規 ISDN 接続を構成します。これは ISP まで ISDN(=Integrated Services Digital Network、総合サービスデジタルネットワーク)回線でダイアルする接続方式です。この種の技術ではご利用の電話会社の特殊な回線の設置が必要となります。また、ターミナルアダプタ(TA)という、ISP からの ISDN 接続を終端(ターミネート)するための装置も必要です。この種の接続方式は欧州、そして他の技術的に進んでいる地域で一般的です。アメリカ合衆国では使用は出来ますが、一般的ではありません。速度は 64kbpsから 128kbps です。

en: Generic Modem
ja: 汎用モデム

en: Modem connection
ja: モデム接続

en: Create a new Modem connection.  This is a connection that uses a serial analog modem to dial into to your Internet Service Provider. These modems use sound over a normal copper telephone line to transmit data. These types of connections are available just about anywhere in the world where there is a phone system.
ja: 新規モデム接続を作成します。 シリアルのアナログモデムを使用して ISP にダイアルする接続方式です。 モデムは標準的な銅製の電話線上を伝わる音を利用してデータを転送します。 この種の接続方式は電話のあるところなら世界中どこでも利用できます。

note: FIXME: [165331] Can't detect external modem on /dev/ttyS0
en: Modem probing...
ja: モデム検出中...

en: Probing for Modems, please wait...
ja: モデムを検出中です。お待ち下さい...

en: No modem was found on your system.
ja: システムにモデムが検出されませんでした。

en: Do you want to deactive interface %s first?
    Otherwise saving changes may have unwanted side effects.
ja: インターフェイス %s を最初に活動停止しますか ?
    そうしないと、変更の保存は良くない影響を与えます。

en: Qeth connection
ja: QETH 接続

en: Create a new qeth connection.
ja: 新しい QETH 接続を作成

en: Other QETH Device
ja: 他の QETH デバイス

en: The Token Ring card could not be initialized. Please verify your settings and try again.
ja: トークンリングカードが初期化出来ません。設定を確認して再試行して下さい。

en: Token Ring connection
ja: トークンリング接続

en: Create a new Token Ring connection.
ja: 新しいトークンリング接続を作成

en: Other Tokenring Card
ja: 他のトークンリングカード

en: Auto
ja: 自動

en: Ad-Hoc
ja: アドホック

en: Managed
ja: 管理

en: Master
ja: マスタ

en: Wireless connection
ja: ワイヤレス接続

en: Create a new wireless connection.
ja: 新しいワイヤレス接続作成

en: Other Wireless Card
ja: 他のワイヤレス カード

en: Mode:
ja: モード:

en: ESSID (network ID):
ja: ESSID (ネットワーク ID):

en: Automatic
ja: 自動の

en: Channel:
ja: チャンネル:

en: Transmit rate:
ja: 転送レート:

en: Key:
ja: キー:

en: encryption disabled
ja: 暗号無効

en: Waiting to connect to
ja: 接続待機中

en: Waiting...
ja: 待機中...

en: <b>Active profile</b>
ja: <b>使用中のプロフィール</b>

en: Ac_tivate
ja: 起動(_T)

en: Auto _Select
ja: 自動選択(_S)

en: Click to activate the selected profile
ja: クリックして選択したプロフィールを有効にして下さい。

en: Click to bring up the interface
ja: クリックしてインターフェイスを起動します。

en: Click to configure the interface
ja: クリックしてインターフェイス設定をします。

en: Click to get infos
ja: クリックして情報を得ます。

en: Click to have the system automatically select and activate a profile
ja: クリックしてシステムにプロフィールを 1 つ自動選択させて、有効にします。

en: Click to monitor the interface
ja: クリックしてインターフェイスを監視します。

en: Click to shutdown the interface
ja: クリックしてインターフェイスを停止します。

en: Network Device Control
ja: ネットワークデバイスの制御

en: Select a profile
ja: プロフィールを 1 つ選択

en: The following network interfaces are configured in the active profile.
ja: 次のネットワークインターフェイスは使用中のプロフィール内で設定されています。

en: _Configure...
ja: 設定(_C)...

en: _Info
ja: 情報(_I)

en: Online time:
ja: オンラインの時間:

en: click the right mouse button for properties
ja: プロパティを出すにはマウスの右ボタンをクリックします。

en: Connect to
ja: 接続

en: Disconnect from
ja: 切断

en: Confirm _starting connection
ja: 接続開始を確認(_S)

en: Confirm stopping _connection
ja: 接続停止を確認(_C)

en: Cos_t accumulated from the past connection:
ja: 過去の接続からのコスト累積(_T):

en: Cost per:
ja: 単位コスト:

en: Count:
ja: カウント:

en: M_inimum number of seconds charged:
ja: 課金される最小秒数(_I):

en: _Accumulate cost over multiple connections
ja: 複数接続回線のコスト累積(_A)

en: _Basic
ja: ベーシック(_B)

en: _Cost
ja: コスト(_C)

en: _Debug mode
ja: デバッグモード(_D)

en: _Extra cost to start a connection:
ja: 接続を開始するための特別コスト(_E):

en: _Hour
ja: 時(_H)

en: _Minute
ja: 分(_M)

en: _Number of seconds in basic accounting unit:
ja: ベーシックアカウント単位の秒数(_N):

en: _Second
ja: 秒(_S)

en: _Terminate connection when session closes
ja: 使用が終った時点で接続を切る(_T)

en: _Time
ja: 時間(_T)

en: redhat network control - Properties
ja: redhat network コントロール - プロパティ

en: Add new Device Type
ja: 新規デバイスタイプを追加

en: Device Type
ja: デバイスタイプ

en: Select Device Type
ja: デバイスタイプの選択

en: D_ata Device Bus ID:
ja: データデバイスバス ID (_D):

en: Enter generic options (i.e. LAYER2=1 PORTNO=0)
ja: 汎用オプションを入力します（例 LAYER2=1 PORTNO=0）

en: Enter the MAC address (i.e. 00:13:A9:47:5A:B2)
ja: MAC アドレスを入力します（例 00:13:A9:47:5A:B2）

en: For Example 0.0.0600
ja: 例: 0.0.0600

en: MAC Address:
ja: MAC アドレス:

en: Options:
ja: オプション:

en: Resource
ja: リソース

en: _Read Device Bus ID:
ja: 読み込みデバイスバス ID (_R):

en: _Write Device Bus ID:
ja: 書き込みデバイスバス ID (_W):

en: A_ddress:
ja: アドレス(_A):

en: Automatically obtain _IP address settings with:
ja: 自動的に IP アドレス設定を取得(_I):

en: Bind to _MAC address:
ja: MAC アドレスにバインド(_M):

en: DHCP Settings
ja: DHCP 設定

en: Default ga_teway address:
ja: デフォルトゲートウェイアドレス(_T):

en: Destination Network
ja: 目的地ネットワーク

en: Device _alias number:
ja: デバイスエイリアス番号(_A):

en: Difficulty level:
ja: 難易度レベル:

en: Each connection needs to be associated with a physical device which can be selected below.
ja: それぞれの接続は下記から選べる物理的デバイスと連携している必要があります。

en: Easy
ja: 簡単

en: Gateway
ja: ゲートウェイ

en: H_ostname (optional):
ja: ホスト名(オプション)(_O):

en: Hardware device:
ja: ハードウェアデバイス:

en: IPsec Tunnel Settings
ja: IPsec トンネル設定

en: Local Network
ja: ローカルネットワーク

en: Please select the level of security for this device.
ja: このデバイスのセキュリティレベルを選択して下さい。

en: Prefix (Netmask)
ja: 接頭番号(ネットマスク)

en: Professional
ja: プロフェッショナル

en: Remote Host / GW
ja: リモートホスト / GW

en: Remote Network
ja: リモートネットワーク

en: S_econdary DNS:
ja: 2番目の DNS (_E):

en: Security Level
ja: セキュリティレベル

en: Select the services you want to provide through this device
ja: このデバイスを通して装備したいサービスを選択

en: Service
ja: サービス

en: Service Description
ja: サービスの説明

en: Services
ja: サービス

en: Set M_RU to:
ja: MRU を設定（_R）:

en: Set M_TU to:
ja: MTU を設定（_T）:

en: Static Network Routes
ja: 固定ネットワークルート

en: Staticall_y set IP addresses:
ja: 固定の IP アドレス設定 (_Y):

en: Tie to specific ethernet card
ja: 特定のイーサネットカードへの締結

en: Use ethernet device aliases
ja: イーサネットデバイスエイリアスの使用

en: _Delete...
ja: 削除(_D)...

en: _Edit...
ja: 編集(_E)...

en: _Hardware Address
ja: ハードウェアアドレス(_H):

en: _Hardware:
ja: ハードウェア(_H):

en: _High Security (Internet)
ja: 高度セキュリティ(インターネット)(_H)

en: _Low Security
ja: 低度セキュリティ(_L)

en: _Probe
ja: 検出(_P)

en: _Probe for Address...
ja: アドレスの検出(_P)...

en: _Secure Device (LAN)
ja: セキュアデバイス(LAN)(_S)

en: dialup
ja: ダイアルアップ

en: IP address is not in the correct format
ja: IP アドレスは正しい形式ではありません

en: Network mask is not in the correct format
ja: ネットワークマスクは正しい形式ではありません

en: Gateway is not in the correct format
ja: ゲートウェイは正しい形式ではありません

en: MAC address is not in the correct format
ja: MAC アドレスは正しい形式ではありません

en: Each device needs to be attached to a physical device which can be selected below. Device Alias support allows you to use multiple virtual devices for one physical device.
ja: それぞれのデバイスは下記から選択できる物理的なデバイスと接続している必要があります。デバイスエイリアスサポートは一つの物理デバイス用に複数の仮想デバイスを使えるようにしてくれます。

en: Enable _Device Alias support
ja: デバイスエイリアスサポートを有効にする(_D)

en: Ha_rdware address:
ja: ハードウェアアドレス(_R):

en: Token Ring Device
ja: トークンリングデバイス

en: _Alias:
ja: エイリアス(_A):

en: _Hardware device:
ja: ハードウェアデバイス(_H):

en: _Probe for Address
ja: アドレスの検出(_P)

en: _Use Hardware Address
ja: ハードウェアアドレスを使用(_U)

en: Select Token Ring Adapter
ja: トークンリングアダプタを選択

en: Create Token Ring Device
ja: トークンリングデバイスを作成

en: Please enter the MTU parameter to set the Maximum Transfer Unit of this interface. On s390/s390x the MTU has 1492 as default setting
ja: このインターフェイスの最大送信単位を設定する為に、MTU パラメータを入力して下さい。s390/s390x では MTU は標準設定で 1492 になっています。

en: Select Token Ring Device
ja: トークンリングデバイスの選択

en: Select the token ring card you want to configure:
ja: 設定したいトークンリングカードを選択:

en: Token ring card
ja: トークンリングカード

en: <b>T-Online account</b>
ja: <b>T-Online アカウント</b>

en: Account Setup
ja: アカウント設定

en: Please enter here your personal account data. Without this data, access to T-Online is unfortunately not possible.
ja: ここに個人アカウントのデータを入力して下さい。このデータがないと T-Online へのアクセスは残念ながら不可能です。

en: Network name (SSID):
ja: ネットワーク名(SSID):

en: Set the operating mode of the device, which depends on the network topology. The mode can be Ad-Hoc (network composed of only one cell and without Access Point), Managed (node connects to a network composed of many Access Points, with roaming), Master (the node is the synchronization master or acts as an Access Point) or Auto.
ja: ネットワークトポロジーに適切なデバイスの動作モードを設定します。設定できるモードは、「アドホック」(単一セルで構成されるネットワークでアクセスポイントがない)、「管理」(ノードが複数のアクセスポイントから構成されるネットワークに接続し、ローミング可)、「マスター」(このノードが同期マスターである、またはアクセスポイントとして動作する)、「自動」になります。

en: Used to manipulate encryption or scrambling keys and encryption mode. To set the current encryption key in hex digits enter the key with 0x prepended as 0xXXXXXXXX.
ja: 暗号化の操作、又は鍵と暗号モードのスクランブルに使用されます。現在の暗号鍵を16 進法で設定するには、0xXXXXXXXX の形式で、鍵の前に 0x を追加して入力します。

en: Wireless Device Configuration
ja: ワイヤレスデバイス設定

en: _Auto
ja: 自動(_A)

en: _Channel:
ja: チャンネル(_C):

en: _Hardware device
ja: ハードウェアデバイス(_H)

en: _Key (use 0x for hex):
ja: 鍵(_K)(16進法には 0x を使用):

en: _Mode:
ja: モード(_M):

en: _Specified:
ja: 指定されたもの(_S):

en: _Transmit rate:
ja: 送信レート(_T):

en: _Wireless Settings
ja: ワイヤレス設定(_W)

en: Configure Wireless Connection
ja: ワイヤレス接続を設定

en: Create Wireless Device
ja: ワイヤレスデバイスを作成

en: Select Wireless Device
ja: ワイヤレスデバイスを選択

en: Select the wireless card you want to configure:
ja: 設定したいワイヤレスカードを選択:

en: Changed the following Nicknames due to the initscripts:
ja: initscript のために次のニックネームが変更されました:

en: Nicknames changed
ja: 変更されたニックネーム

en: %s, Device not specified or alias not a number!
ja: %s, デバイスが指定されていないか、又は エイリアスは番号ではありません。

en: Network device activating...
ja: ネットワークデバイス活性化中...

en: Activating network device %s, please wait...
ja: ネットワーク デバイス %s を起動中です。お待ち下さい....

en: Cannot activate network device %s!
ja: ネットワークデバイス %s を起動できません。

en: Network device deactivating...
ja: ネットワークデバイスを停止中です...

en: Deactivating network device %s, please wait...
ja: ネットワークデバイス %s を停止中です。お待ち下さい...

en: Cannot deactivate network device %s!
ja: ネットワークデバイス %s を停止出来ません

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Albania
ja: アルバニア

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: American Samoa
ja: アメリカ領サモア

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Bosnia and Hercegovina
ja: ボスニア と ヘルツェゴヴィナ

en: Brazil
ja: ブラジル

en: British Virgin Islands
ja: 英国領バージン諸島

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Canada
ja: カナダ

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Chile
ja: チリ

en: China
ja: 中華人民共和国

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Cuba
ja: キューバ

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Finland
ja: フィンランド

en: France
ja: フランス

en: Germany
ja: ドイツ

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Iceland
ja: アイスランド

en: India
ja: インド

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Israel
ja: イスラエル

en: Italy
ja: イタリア

en: Japan
ja: 日本

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Korea North
ja: 北朝鮮

en: Korea Republic
ja: 韓国

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Macedonia
ja: マケドニア

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Malta
ja: マルタ

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Moldova
ja: モルドヴァ

en: Monaco
ja: モナコ

en: Netherlands
ja: オランダ

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Palestine
ja: パレスチナ

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Poland
ja: ポーランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Russia
ja: ロシア

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Spain
ja: スペイン

en: Sweden
ja: スウェデーン

en: Switzerland
ja: スイス

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Thailand
ja: タイ

en: Turkey
ja: トルコ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: United Kingdom
ja: 英国

en: United States of America
ja: アメリカ

en: Vietnam
ja: ベトナム

en: Serbia
ja: セルビア

note: FIXED: [175078] String (country name) change request
en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Common
ja: 共通

note: Removed for now, until we have a config dialog for infrared '^irlan[0-9]+(:[0-9]+)?$' : WIRELESS
en: Active
ja: 起動中

en: Inactive
ja: 停止中

en: Shall the following packages, which are needed on your system, be installed?
ja: システムに必要とされる次のパッケージをインストールしますか?

en: You have to install the following packages, which are needed on your system!
ja: システムに要求されている次のパッケージをインストールする必要があります!

en: Error removing
    %s:
    %s!
ja: %sを移動中に 
     エラー:
     %s

en: Error copying 
    %s
    to %s:
    %s!
ja: %sを%sにコピー
     中に 
    エラー:
     %s

en: Error linking 
    %s
    to %s:
    %s!
ja: %sを%sに接続中 
    に 
    エラー:
     %s

en: Error renaming 
    %s
    to %s:
    %s!
ja: %s から %s へ名前変更
     中に 
    エラー:
     %s

en: Error creating directory!
    %s
ja: ディレクトリ作成中のエラーです。
    %s

en: Linking %s to devices and putting it in profile %s.
ja: %s をデバイスにリンクしてプロファイル %s に挿入中です。

en: inactive
ja: 停止中

note: not found in last config and not in actual system
en: system
ja: システム

note: found in system
en: configured
ja: 設定

en: IPsec activating...
ja: IPsec 起動中...

en: Activating IPsec connection %s, please wait...
ja: IPsec 接続 %s を起動中です。お待ち下さい...

en: Cannot activate IPsec connection %s!
ja: IPsec 接続 %s を起動できません。

en: IPsec deactivating...
ja: IPsec を停止中です...

en: Deactivating IPsec connection %s, please wait...
ja: IPsec 接続 %s を停止中です。お待ち下さい...

en: Cannot deactivate IPsec connection %s!
ja: IPsec 接続 %s を停止出来ません

en: Device %s uses the same Hardware Device "%s" like %s!
ja: デバイス %sは %sの様に、おなじハードウェアデバイス "%s" を使用します。

en: Please select another Hardware Device or 
    activate only one of them.
ja: 別のハードウェア デバイスタイプを選択して下さい。 
    またはどれか一つだけ起動してください。

en: You changed the hostname.
    
    Should the hostname be set to the system now?
    This may have the effect, that some X applications do not function properly.
    
    You may have to relogin.
ja: ホスト名が変更されました。
    
    システムにホスト名を設定しますか?
    これにより、 いくつかの X アプリケーションが正しく機能しなくなる影響が出る可能性があります。
    
    再度ログインをする必要があるかもしれません。

en: Error removing file %(file)s: %(errormsg)
ja: ファイル %(file)s の削除にエラーが発生: %(errormsg)

en: <New Device>
ja: <新規のデバイス>

en: Which device type do you want to add?
ja: どのデバイスタイプを追加しますか？

en: Add
ja: 追加

en: Cancel
ja: 取り消し

note: li = self.Listbox(5, returnExit=1)
en: Select A Device
ja: デバイスを １つ選択

en: Save
ja: 保存

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Primary DNS
ja: 1番目の DNS

en: Secondary DNS
ja: 2番目の DNS

en: Tertiary DNS
ja: 3番目の DNS

en: DNS search path
ja: DNS 検索パス

en: DNS configuration
ja: DNS 設定

en: Name
ja: 名前

en: ISP Phonenumber
ja: ISP の電話番号

en: ISP Login
ja: ISP ログイン

en: ISP Password
ja: ISP パスワード

en: ISDN Configuration
ja: ISDN 設定

en: Modem Initstring
ja: モデム初期化文字列

en: Use DHCP
ja: DHCP を使用

en: Static IP
ja: 静的 IP

en: Netmask
ja: ネットマスク

en: Default gateway IP
ja: デフォルトゲートウェイ IP

en: Read Device Bus ID
ja: 読み込みデバイスバス ID

en: Data Device Bus ID
ja: データデバイスバス ID

en: Write Device Bus ID
ja: 書き込みデバイスバス ID

en: Options
ja: オプション

en: MAC Address
ja: MAC アドレス

en: Devernet Configuration
ja: Devernet 設定

en: Primary DNS Server
ja: 1番目の DNS サーバー

en: Secondary DNS Server
ja: 2番目の DNS サーバー

en: Error: %s, %s!
ja: エラー: %s, %s!

en: Starting text version
ja: テキストバージョンを開始します

en: ERROR: Unable to initialize graphical environment.Most likely cause of failure is that the tool was not run using a graphical environment. Please either start your graphical user interface or set your DISPLAY variable.
ja: エラー: グラフィカル環境の初期化ができません。 おそらくツールがグラフィカル環境を使用して実行されなかったのが失敗の原因であると思われます。 グラフィカルユーザーインターフェースを起動するか、 DISPLAY 変数をセットしてください。

en: Loading Network Configuration...
ja: ネットワーク設定をロードしています...

en: system-config-network - network configuration tool
    
    Usage: system-config-network -v --verbose
ja: system-config-network - ネットワークの設定ツール
    
    使用法: system-config-network -v --verbose

en: Please start system-config-network with root permissions!
ja: ルート権限で system-config-network を開始してください。

en: An unhandled exception has occured.  This is most likely a bug.  Please save the crash dump and file a detailed bug report against system-config-network at https://bugzilla.redhat.com/bugzilla
ja: 未処理の例外が発生しました。バグの可能性が高いでしょう。このクラッシュダンプを保存して、 http://bugzilla.redhat.com/bugzilla の system-config-network にバグレポートの詳細を提出してください。

en: Loading configuration
ja: 設定をロード中

en: Loading Device Configuration
ja: デバイス設定をロード中

note: pylint: disable-msg=W0612
en: Loading Hardware Configuration
ja: ハードウェア設定をロード中

note: pylint: disable-msg=W0612
en: Loading Profile Configuration
ja: プロファイル設定をロード中

note: do this more inteligent - auto loading of new plugins??
en: Device configuration
ja: デバイス設定

en: Select Action
ja: アクションを選択してください

en: Save&Quit
ja: 保存して終了

en: Quit
ja: 終了

en: Configure network devices and connections
ja: ネットワークデバイスと接続を設定

en: Network
ja: ネットワーク

en: Control and monitor network devices
ja: ネットワークデバイスの制御と監視
