iso_639 3.6 - en to sr translation catalogue (486 entries)

note: name for aar, aa
en: Afar
sr: афар

note: name for abk, ab
en: Abkhazian
sr: абхаски

note: name for ace
en: Achinese
sr: ацешки

note: name for ach
en: Acoli
sr: аколи

note: name for ada
en: Adangme
sr: адангме

note: name for ady
en: Adyghe; Adygei
sr: адиге; адигеи

note: name for afa
en: Afro-Asiatic (Other)
sr: афроазијски (остали)

note: name for afh
en: Afrihili
sr: африхили

note: name for afr, af
en: Afrikaans
sr: африканс

note: name for ain
en: Ainu
sr: аинујски

note: name for aka, ak
en: Akan
sr: акан

note: name for akk
en: Akkadian
sr: акадски

note: name for sqi, sq
en: Albanian
sr: албански

note: name for ale
en: Aleut
sr: алеут

note: name for alg
en: Algonquian languages
sr: алгонквијски језици

note: name for alt
en: Southern Altai
sr: јужни алтајски

note: name for amh, am
en: Amharic
sr: амхарски

note: name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
sr: енглески, стари (око 450–1100.)

note: name for anp
en: Angika
sr: ангика

note: name for apa
en: Apache languages
sr: језици Апача

note: name for ara, ar
en: Arabic
sr: арапски

note: name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
sr: званични арамејски (700–300. пне.); царски арамејски (700–300 пне.)

note: name for arg, an
en: Aragonese
sr: арагонски

note: name for hye, hy
en: Armenian
sr: јерменски

note: name for arn
en: Mapudungun; Mapuche
sr: мапудунгун; мапуче

note: name for arp
en: Arapaho
sr: арапахо

note: name for art
en: Artificial (Other)
sr: вештачки (остали)

note: name for arw
en: Arawak
sr: аравак

note: name for asm, as
en: Assamese
sr: асамешки

note: name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
sr: астуријски; бабле; леонски; астурлеонски

note: name for ath
en: Athapascan languages
sr: атабаскански језици

note: name for aus
en: Australian languages
sr: аустралијски језици

note: name for ava, av
en: Avaric
sr: аварски

note: name for ave, ae
en: Avestan
sr: авестан

note: name for awa
en: Awadhi
sr: авади

note: name for aym, ay
en: Aymara
sr: ајмара

note: name for aze, az
en: Azerbaijani
sr: азербејџански

note: name for bad
en: Banda languages
sr: банда језици

note: name for bai
en: Bamileke languages
sr: бамилеке језици

note: name for bak, ba
en: Bashkir
sr: башкир

note: name for bal
en: Baluchi
sr: балучи

note: name for bam, bm
en: Bambara
sr: бамбара

note: name for ban
en: Balinese
sr: балијски

note: name for eus, eu
en: Basque
sr: баскијски

note: name for bas
en: Basa
sr: баса

note: name for bat
en: Baltic (Other)
sr: балтички (остали)

note: name for bej
en: Beja; Bedawiyet
sr: беџа; бедавијет

note: name for bel, be
en: Belarusian
sr: белоруски

note: name for bem
en: Bemba
sr: бемба

note: name for ben, bn
en: Bengali
sr: бенгалски

note: name for ber
en: Berber (Other)
sr: бербер (остали)

note: name for bho
en: Bhojpuri
sr: боџпури

note: name for bih, bh
en: Bihari
sr: бихари

note: name for bik
en: Bikol
sr: бикол

note: name for bin
en: Bini; Edo
sr: бини; едо

note: name for bis, bi
en: Bislama
sr: бислама

note: name for bla
en: Siksika
sr: сиксика

note: name for bnt
en: Bantu (Other)
sr: банту (остали)

note: name for bos, bs
en: Bosnian
sr: бошњачки

note: name for bra
en: Braj
sr: браџ

note: name for bre, br
en: Breton
sr: бретањски

note: name for btk
en: Batak languages
sr: батачки језици

note: name for bua
en: Buriat
sr: буријат

note: name for bug
en: Buginese
sr: бугијски

note: name for bul, bg
en: Bulgarian
sr: бугарски

note: name for mya, my
en: Burmese
sr: бурмански

note: name for byn
en: Blin; Bilin
sr: блин; билин

note: name for cad
en: Caddo
sr: кадо

note: name for cai
en: Central American Indian (Other)
sr: централноамерички индијански (остали)

note: name for car
en: Galibi Carib
sr: галиби; карипски

note: name for cat, ca
en: Catalan; Valencian
sr: каталонски; валенсијски

note: name for cau
en: Caucasian (Other)
sr: кавкаски (остали)

note: name for ceb
en: Cebuano
sr: цебуано

note: name for cel
en: Celtic (Other)
sr: келтски (остали)

note: name for cha, ch
en: Chamorro
sr: чаморо

note: name for chb
en: Chibcha
sr: чибча

note: name for che, ce
en: Chechen
sr: чеченски

note: name for chg
en: Chagatai
sr: чагатај

note: name for zho, zh
en: Chinese
sr: кинески

note: name for chk
en: Chuukese
sr: чукезе

note: name for chm
en: Mari
sr: мари

note: name for chn
en: Chinook jargon
sr: чиноок жаргон

note: name for cho
en: Choctaw
sr: чоктав

note: name for chp
en: Chipewyan; Dene Suline
sr: чипевјан; дене-сулине

note: name for chr
en: Cherokee
sr: чироки

note: name for chu, cu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
sr: црквенословенски; старословенски; старобугарски; староцрквенословенски

note: name for chv, cv
en: Chuvash
sr: чуваш

note: name for chy
en: Cheyenne
sr: чејенски

note: name for cmc
en: Chamic languages
sr: чамски језици

note: name for cop
en: Coptic
sr: коптски

note: name for cor, kw
en: Cornish
sr: корниш

note: name for cos, co
en: Corsican
sr: корзикански

note: name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based (Other)
sr: креоли и пиџини, енглеска основа (остали)

note: name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based (Other)
sr: креоли и пиџини, француска основа (остали)

note: name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based (Other)
sr: креоли и пиџини, португалска основа (остали)

note: name for cre, cr
en: Cree
sr: кри

note: name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
sr: кримски татарски; кримски турски

note: name for crp
en: Creoles and pidgins (Other)
sr: креоли и пиџини (остали)

note: name for csb
en: Kashubian
sr: кашубијски

note: name for cus
en: Cushitic (Other)
sr: кушитски (остали)

note: name for ces, cs
en: Czech
sr: чешки

note: name for dak
en: Dakota
sr: дакота

note: name for dan, da
en: Danish
sr: дански

note: name for dar
en: Dargwa
sr: даргва

note: name for day
en: Land Dayak languages
sr: ланд-дајак језици

note: name for del
en: Delaware
sr: делавер

note: name for den
en: Slave (Athapascan)
sr: слејви (атабаскански)

note: name for dgr
en: Dogrib
sr: догриб

note: name for din
en: Dinka
sr: динка

note: name for div, dv
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
sr: дивехи; малдивски

note: name for doi
en: Dogri
sr: догри

note: name for dra
en: Dravidian (Other)
sr: дравидски (остали)

note: name for dsb
en: Lower Sorbian
sr: доњелужички

note: name for dua
en: Duala
sr: дуала

note: name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
sr: холандски, средњи (око 1050–1350.)

note: name for nld, nl
en: Dutch; Flemish
sr: холандски; фламански

note: name for dyu
en: Dyula
sr: диула

note: name for dzo, dz
en: Dzongkha
sr: џонка

note: name for efi
en: Efik
sr: ефик

note: name for egy
en: Egyptian (Ancient)
sr: египатски (стари)

note: name for eka
en: Ekajuk
sr: екаџук

note: name for elx
en: Elamite
sr: еламит

note: name for eng, en
en: English
sr: енглески

note: name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
sr: енглески, средњи (1100–1500.)

note: name for epo, eo
en: Esperanto
sr: есперанто

note: name for est, et
en: Estonian
sr: естонски

note: name for ewe, ee
en: Ewe
sr: еве

note: name for ewo
en: Ewondo
sr: евондо

note: name for fan
en: Fang
sr: фанг

note: name for fao, fo
en: Faroese
sr: фарски

note: name for fat
en: Fanti
sr: фанти

note: name for fij, fj
en: Fijian
sr: фиџијски

note: name for fil
en: Filipino; Pilipino
sr: филипински; пилипински

note: name for fin, fi
en: Finnish
sr: фински

note: name for fiu
en: Finno-Ugrian (Other)
sr: угрофински (остали)

note: name for fon
en: Fon
sr: фон

note: name for fra, fr
en: French
sr: француски

note: name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
sr: француски, средњи (око 1400–1600.)

note: name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
sr: француски, стари (842–око 1400.)

note: name for frr
en: Northern Frisian
sr: северни фризијски

note: name for frs
en: Eastern Frisian
sr: источнофризијски

note: name for fry, fy
en: Western Frisian
sr: западнофризијски

note: name for ful, ff
en: Fulah
sr: фула

note: name for fur
en: Friulian
sr: фурлански

note: name for gaa
en: Ga
sr: га

note: name for gay
en: Gayo
sr: гајо

note: name for gba
en: Gbaya
sr: гбаја

note: name for gem
en: Germanic (Other)
sr: германски (остали)

note: name for kat, ka
en: Georgian
sr: грузијски

note: name for deu, de
en: German
sr: немачки

note: name for gez
en: Geez
sr: гиз

note: name for gil
en: Gilbertese
sr: жилбертски

note: name for gla, gd
en: Gaelic; Scottish Gaelic
sr: гаелски; шкотски гелски

note: name for gle, ga
en: Irish
sr: ирски

note: name for glg, gl
en: Galician
sr: галицијски

note: name for glv, gv
en: Manx
sr: мански

note: name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
sr: немачки, средњи горњи (око 1050–1500.)

note: name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
sr: немачки, стари горњи (око 750–1050.)

note: name for gon
en: Gondi
sr: гонди

note: name for gor
en: Gorontalo
sr: горонтало

note: name for got
en: Gothic
sr: готски

note: name for grb
en: Grebo
sr: гребо

note: name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
sr: грчки, стари (до 1453.)

note: name for ell, el
en: Greek, Modern (1453-)
sr: грчки, савремени (1453.–)

note: name for grn, gn
en: Guarani
sr: гуарани

note: name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
sr: швајцарски немачки; алемански; алзашки

note: name for guj, gu
en: Gujarati
sr: гуџарати

note: name for gwi
en: Gwich'in
sr: гвичин

note: name for hai
en: Haida
sr: хаида

note: name for hat, ht
en: Haitian; Haitian Creole
sr: хаићански; хаићански креол

note: name for hau, ha
en: Hausa
sr: хауса

note: name for haw
en: Hawaiian
sr: хавајски

note: name for heb, he
en: Hebrew
sr: хебрејски

note: name for her, hz
en: Herero
sr: хереро

note: name for hil
en: Hiligaynon
sr: хилигајнон

note: name for him
en: Himachali
sr: химачали

note: name for hin, hi
en: Hindi
sr: хинду

note: name for hit
en: Hittite
sr: хетитски

note: name for hmn
en: Hmong
sr: хмонг

note: name for hmo, ho
en: Hiri Motu
sr: хири моту

note: name for hrv, hr
en: Croatian
sr: хрватски

note: name for hsb
en: Upper Sorbian
sr: горњелужички

note: name for hun, hu
en: Hungarian
sr: мађарски

note: name for hup
en: Hupa
sr: хупа

note: name for iba
en: Iban
sr: ибан

note: name for ibo, ig
en: Igbo
sr: игбо

note: name for isl, is
en: Icelandic
sr: исландски

note: name for ido, io
en: Ido
sr: идо

note: name for iii, ii
en: Sichuan Yi; Nuosu
sr: сечуан ји; нуосу

note: name for ijo
en: Ijo languages
sr: иџо језици

note: name for iku, iu
en: Inuktitut
sr: инуктитут

note: name for ile, ie
en: Interlingue; Occidental
sr: интерлингва; окцидентални

note: name for ilo
en: Iloko
sr: илоко

note: name for ina, ia
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
sr: интерлингва (друштво међународног помоћног језика)

note: name for inc
en: Indic (Other)
sr: индијски (остали)

note: name for ind, id
en: Indonesian
sr: индонежански

note: name for ine
en: Indo-European (Other)
sr: индоевропски (остали)

note: name for inh
en: Ingush
sr: ингуш

note: name for ipk, ik
en: Inupiaq
sr: инупијак

note: name for ira
en: Iranian (Other)
sr: ирански (остали)

note: name for iro
en: Iroquoian languages
sr: ироквојански језици

note: name for ita, it
en: Italian
sr: италијански

note: name for jav, jv
en: Javanese
sr: јавански

note: name for jbo
en: Lojban
sr: ложбан

note: name for jpn, ja
en: Japanese
sr: јапански

note: name for jpr
en: Judeo-Persian
sr: јудо-персијски

note: name for jrb
en: Judeo-Arabic
sr: јудо-арапски

note: name for kaa
en: Kara-Kalpak
sr: кара-калпак

note: name for kab
en: Kabyle
sr: кабил

note: name for kac
en: Kachin; Jingpho
sr: качин; џинкпо

note: name for kal, kl
en: Kalaallisut; Greenlandic
sr: калалисут; гренландски

note: name for kam
en: Kamba
sr: камба

note: name for kan, kn
en: Kannada
sr: канада

note: name for kar
en: Karen languages
sr: каренски језици

note: name for kas, ks
en: Kashmiri
sr: кашмирски

note: name for kau, kr
en: Kanuri
sr: канури

note: name for kaw
en: Kawi
sr: кави

note: name for kaz, kk
en: Kazakh
sr: казахстански

note: name for kbd
en: Kabardian
sr: кабардијански

note: name for kha
en: Khasi
sr: кази

note: name for khi
en: Khoisan (Other)
sr: косијански (остали)

note: name for khm, km
en: Central Khmer
sr: централни кмерски

note: name for kho
en: Khotanese;Sakan
sr: котански; сакан

note: name for kik, ki
en: Kikuyu; Gikuyu
sr: кикују; гикују

note: name for kin, rw
en: Kinyarwanda
sr: кињаруанда

note: name for kir, ky
en: Kirghiz; Kyrgyz
sr: киргишки

note: name for kmb
en: Kimbundu
sr: кимбунду

note: name for kok
en: Konkani
sr: конкани

note: name for kom, kv
en: Komi
sr: коми

note: name for kon, kg
en: Kongo
sr: конго

note: name for kor, ko
en: Korean
sr: корејски

note: name for kos
en: Kosraean
sr: косрајски

note: name for kpe
en: Kpelle
sr: кпеле

note: name for krc
en: Karachay-Balkar
sr: карачак-балкар

note: name for krl
en: Karelian
sr: карелијски

note: name for kro
en: Kru languages
sr: кру језици

note: name for kru
en: Kurukh
sr: курук

note: name for kua, kj
en: Kuanyama; Kwanyama
sr: куанјама; кванајама

note: name for kum
en: Kumyk
sr: кумик

note: name for kur, ku
en: Kurdish
sr: курдски

note: name for kut
en: Kutenai
sr: кутенај

note: name for lad
en: Ladino
sr: ладино

note: name for lah
en: Lahnda
sr: ланда

note: name for lam
en: Lamba
sr: ламба

note: name for lao, lo
en: Lao
sr: лао

note: name for lat, la
en: Latin
sr: латински

note: name for lav, lv
en: Latvian
sr: летонски

note: name for lez
en: Lezghian
sr: лежгијански

note: name for lim, li
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
sr: лимбуршки

note: name for lin, ln
en: Lingala
sr: лингала

note: name for lit, lt
en: Lithuanian
sr: литвански

note: name for lol
en: Mongo
sr: монго

note: name for loz
en: Lozi
sr: лози

note: name for ltz, lb
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
sr: луксембуршки

note: name for lua
en: Luba-Lulua
sr: луба-лулуа

note: name for lub, lu
en: Luba-Katanga
sr: луба-катанга

note: name for lug, lg
en: Ganda
sr: ганда

note: name for lui
en: Luiseno
sr: луијсено

note: name for lun
en: Lunda
sr: лунда

note: name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
sr: луо (Кенија и Танзанија)

note: name for lus
en: Lushai
sr: лушаји

note: name for mkd, mk
en: Macedonian
sr: македонски

note: name for mad
en: Madurese
sr: мадурешки

note: name for mag
en: Magahi
sr: магахи

note: name for mah, mh
en: Marshallese
sr: маршалски

note: name for mai
en: Maithili
sr: маитхили

note: name for mak
en: Makasar
sr: макасар

note: name for mal, ml
en: Malayalam
sr: малајамски

note: name for man
en: Mandingo
sr: мандинго

note: name for mri, mi
en: Maori
sr: маори

note: name for map
en: Austronesian (Other)
sr: аустронежански (остали)

note: name for mar, mr
en: Marathi
sr: марати

note: name for mas
en: Masai
sr: масаи

note: name for msa, ms
en: Malay
sr: малајски

note: name for mdf
en: Moksha
sr: мокша

note: name for mdr
en: Mandar
sr: мандарски

note: name for men
en: Mende
sr: менде

note: name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
sr: ирски, средњи (900–1200.)

note: name for mic
en: Mi'kmaq; Micmac
sr: микмаку

note: name for min
en: Minangkabau
sr: минангкабау

note: name for mis
en: Uncoded languages
sr: некодирани језици

note: name for mkh
en: Mon-Khmer (Other)
sr: мон-кмер (остали)

note: name for mlg, mg
en: Malagasy
sr: малагаси

note: name for mlt, mt
en: Maltese
sr: малтешки

note: name for mnc
en: Manchu
sr: манчу

note: name for mni
en: Manipuri
sr: манипури

note: name for mno
en: Manobo languages
sr: манобо језици

note: name for moh
en: Mohawk
sr: мохавк

note: name for mol, mo
en: Moldavian; Moldovan
sr: молдавски

note: name for mon, mn
en: Mongolian
sr: монголски

note: name for mos
en: Mossi
sr: моси

note: name for mul
en: Multiple languages
sr: вишејезички

note: name for mun
en: Munda languages
sr: мунда језици

note: name for mus
en: Creek
sr: крик

note: name for mwl
en: Mirandese
sr: мирандешки

note: name for mwr
en: Marwari
sr: марвари

note: name for myn
en: Mayan languages
sr: мајански језици

note: name for myv
en: Erzya
sr: ерзја

note: name for nah
en: Nahuatl languages
sr: нахуатл језици

note: name for nai
en: North American Indian
sr: северноамерички индијански

note: name for nap
en: Neapolitan
sr: напуљски

note: name for nau, na
en: Nauru
sr: науру

note: name for nav, nv
en: Navajo; Navaho
sr: навахо

note: name for nbl, nr
en: Ndebele, South; South Ndebele
sr: ндебеле, јужни; јужни ндебеле

note: name for nde, nd
en: Ndebele, North; North Ndebele
sr: ндебеле, северни; северни ндебеле

note: name for ndo, ng
en: Ndonga
sr: ндонга

note: name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
sr: доњонемачки; доњосаксонски; немачки, доњи; саксонски, доњи

note: name for nep, ne
en: Nepali
sr: непалски

note: name for new
en: Nepal Bhasa; Newari
sr: непалски баса; невари

note: name for nia
en: Nias
sr: нијас

note: name for nic
en: Niger-Kordofanian (Other)
sr: нигер-кордофански (остали)

note: name for niu
en: Niuean
sr: ниујеан

note: name for nno, nn
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
sr: норвешки нинорск; нинорск, норвешки

note: name for nob, nb
en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
sr: норвешки бокмал; бокмал, норвешки

note: name for nog
en: Nogai
sr: ногаи

note: name for non
en: Norse, Old
sr: нордијски, стари

note: name for nor, no
en: Norwegian
sr: норвешки

note: name for nqo
en: N'Ko
sr: нко

note: name for nso
en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
sr: педи; сепеди; северни сото

note: name for nub
en: Nubian languages
sr: нубијски језици

note: name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
sr: класични њуари; стари њуари; класични непалски баса

note: name for nya, ny
en: Chichewa; Chewa; Nyanja
sr: чичева; чева; њанџа

note: name for nym
en: Nyamwezi
sr: њамвези

note: name for nyn
en: Nyankole
sr: њанкол

note: name for nyo
en: Nyoro
sr: њоро

note: name for nzi
en: Nzima
sr: нзима

note: name for oci, oc
en: Occitan (post 1500)
sr: окцитански (после 1500.)

note: name for oji, oj
en: Ojibwa
sr: оџибва

note: name for ori, or
en: Oriya
sr: орија

note: name for orm, om
en: Oromo
sr: оромо

note: name for osa
en: Osage
sr: осаж

note: name for oss, os
en: Ossetian; Ossetic
sr: осетински

note: name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
sr: турски, отомански (1500–1928.)

note: name for oto
en: Otomian languages
sr: отомијански језици

note: name for paa
en: Papuan (Other)
sr: папуански (остали)

note: name for pag
en: Pangasinan
sr: пангасинан

note: name for pal
en: Pahlavi
sr: палави

note: name for pam
en: Pampanga; Kapampangan
sr: пампанга; капампанган

note: name for pan, pa
en: Panjabi; Punjabi
sr: панџаби

note: name for pap
en: Papiamento
sr: папијаменто

note: name for pau
en: Palauan
sr: палауански

note: name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
sr: персијски, стари (око 600–400. пне.)

note: name for fas, fa
en: Persian
sr: персијски

note: name for phi
en: Philippine (Other)
sr: филипински (остали)

note: name for phn
en: Phoenician
sr: феничански

note: name for pli, pi
en: Pali
sr: пали

note: name for pol, pl
en: Polish
sr: пољски

note: name for pon
en: Pohnpeian
sr: понпејан

note: name for por, pt
en: Portuguese
sr: португалски

note: name for pra
en: Prakrit languages
sr: пракрит језици

note: name for pro
en: Provençal, Old (to 1500); Occitan, Old (to 1500)
sr: провансалски, стари (до 1500.); окцитански (до 1500.)

note: name for pus, ps
en: Pushto; Pashto
sr: пушто; пашто

note: name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
sr: резервисано за локалну употребу

note: name for que, qu
en: Quechua
sr: квечуа

note: name for raj
en: Rajasthani
sr: раџастани

note: name for rap
en: Rapanui
sr: рапануји

note: name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
sr: раротонган; маорски Кукових острва

note: name for roa
en: Romance (Other)
sr: романски (остали)

note: name for roh, rm
en: Romansh
sr: романш

note: name for rom
en: Romany
sr: ромски

note: name for ron, ro
en: Romanian
sr: румунски

note: name for run, rn
en: Rundi
sr: рунди

note: name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
sr: ароманијски; аруманијски; македорумунски

note: name for rus, ru
en: Russian
sr: руски

note: name for sad
en: Sandawe
sr: сандаве

note: name for sag, sg
en: Sango
sr: санго

note: name for sah
en: Yakut
sr: јакут

note: name for sai
en: South American Indian (Other)
sr: јужноамерички индијански (остали)

note: name for sal
en: Salishan languages
sr: салишан језици

note: name for sam
en: Samaritan Aramaic
sr: самарићански арамејски

note: name for san, sa
en: Sanskrit
sr: санскрит

note: name for sas
en: Sasak
sr: сасак

note: name for sat
en: Santali
sr: сантали

note: name for scn
en: Sicilian
sr: сицилијански

note: name for sco
en: Scots
sr: шкотски

note: name for sel
en: Selkup
sr: селкуп

note: name for sem
en: Semitic (Other)
sr: семитски (остали)

note: name for sga
en: Irish, Old (to 900)
sr: ирски, стари (до 900.)

note: name for sgn
en: Sign Languages
sr: знаковни језици

note: name for shn
en: Shan
sr: шан

note: name for sid
en: Sidamo
sr: сидамо

note: name for sin, si
en: Sinhala; Sinhalese
sr: синхала; синхалешки

note: name for sio
en: Siouan languages
sr: сијуан језици

note: name for sit
en: Sino-Tibetan (Other)
sr: сино-тибетски (остали)

note: name for sla
en: Slavic (Other)
sr: словенски (остали)

note: name for slk, sk
en: Slovak
sr: словачки

note: name for slv, sl
en: Slovenian
sr: словеначки

note: name for sma
en: Southern Sami
sr: јужни сами

note: name for sme, se
en: Northern Sami
sr: северни сами

note: name for smi
en: Sami languages (Other)
sr: сами језици (остали)

note: name for smj
en: Lule Sami
sr: луле сами

note: name for smn
en: Inari Sami
sr: инари сами

note: name for smo, sm
en: Samoan
sr: самоански

note: name for sms
en: Skolt Sami
sr: сколт сами

note: name for sna, sn
en: Shona
sr: шона

note: name for snd, sd
en: Sindhi
sr: синди

note: name for snk
en: Soninke
sr: сонинке

note: name for sog
en: Sogdian
sr: согдијан

note: name for som, so
en: Somali
sr: сомалски

note: name for son
en: Songhai languages
sr: сонгајски језици

note: name for sot, st
en: Sotho, Southern
sr: сото, јужни

note: name for spa, es
en: Spanish; Castilian
sr: шпански; кастиљански

note: name for srd, sc
en: Sardinian
sr: сардинијски

note: name for srn
en: Sranan Tongo
sr: сранан тонго

note: name for srp, sr
en: Serbian
sr: српски

note: name for srr
en: Serer
sr: серер

note: name for ssa
en: Nilo-Saharan (Other)
sr: нило-сахарски (остали)

note: name for ssw, ss
en: Swati
sr: свати

note: name for suk
en: Sukuma
sr: сукума

note: name for sun, su
en: Sundanese
sr: сунданежански

note: name for sus
en: Susu
sr: сузу

note: name for sux
en: Sumerian
sr: сумерски

note: name for swa, sw
en: Swahili
sr: свахили

note: name for swe, sv
en: Swedish
sr: шведски

note: name for syc
en: Classical Syriac
sr: класични сиријски

note: name for syr
en: Syriac
sr: сиријски

note: name for tah, ty
en: Tahitian
sr: тахићански

note: name for tai
en: Tai (Other)
sr: тајландски (остали)

note: name for tam, ta
en: Tamil
sr: тамилски

note: name for tat, tt
en: Tatar
sr: татарски

note: name for tel, te
en: Telugu
sr: телугу

note: name for tem
en: Timne
sr: тимне

note: name for ter
en: Tereno
sr: терено

note: name for tet
en: Tetum
sr: тетум

note: name for tgk, tg
en: Tajik
sr: таџикистански

note: name for tgl, tl
en: Tagalog
sr: тагалог

note: name for tha, th
en: Thai
sr: тајландски

note: name for bod, bo
en: Tibetan
sr: тибетски

note: name for tig
en: Tigre
sr: тигар

note: name for tir, ti
en: Tigrinya
sr: тигрињски

note: name for tiv
en: Tiv
sr: тив

note: name for tkl
en: Tokelau
sr: токелау

note: name for tlh
en: Klingon; tlhIngan-Hol
sr: клингонски; тлхинган-хол

note: name for tli
en: Tlingit
sr: тлингит

note: name for tmh
en: Tamashek
sr: тамашек

note: name for tog
en: Tonga (Nyasa)
sr: тонга (Нијаса)

note: name for ton, to
en: Tonga (Tonga Islands)
sr: тонга (Тонга острва)

note: name for tpi
en: Tok Pisin
sr: ток писин

note: name for tsi
en: Tsimshian
sr: цимшиан

note: name for tsn, tn
en: Tswana
sr: цвана

note: name for tso, ts
en: Tsonga
sr: цонга

note: name for tuk, tk
en: Turkmen
sr: туркменистански

note: name for tum
en: Tumbuka
sr: тумбука

note: name for tup
en: Tupi languages
sr: тупи језици

note: name for tur, tr
en: Turkish
sr: турски

note: name for tut
en: Altaic (Other)
sr: алтајски (остали)

note: name for tvl
en: Tuvalu
sr: тувалу

note: name for twi, tw
en: Twi
sr: тви

note: name for tyv
en: Tuvinian
sr: тувинијански

note: name for udm
en: Udmurt
sr: удмурт

note: name for uga
en: Ugaritic
sr: угарски

note: name for uig, ug
en: Uighur; Uyghur
sr: ујгур

note: name for ukr, uk
en: Ukrainian
sr: украјински

note: name for umb
en: Umbundu
sr: умбунду

note: name for und
en: Undetermined
sr: неодређен

note: name for urd, ur
en: Urdu
sr: урду

note: name for uzb, uz
en: Uzbek
sr: узбекистански

note: name for vai
en: Vai
sr: ваи

note: name for ven, ve
en: Venda
sr: венда

note: name for vie, vi
en: Vietnamese
sr: вијетнамски

note: name for vol, vo
en: Volapük
sr: волапик

note: name for vot
en: Votic
sr: вотски

note: name for wak
en: Wakashan languages
sr: вакашан језици

note: name for wal
en: Wolaitta; Wolaytta
sr: волајта

note: name for war
en: Waray
sr: варај

note: name for was
en: Washo
sr: вашо

note: name for cym, cy
en: Welsh
sr: велшки

note: name for wen
en: Sorbian languages
sr: лужичкосрпски језици

note: name for wln, wa
en: Walloon
sr: валонски

note: name for wol, wo
en: Wolof
sr: волоф

note: name for xal
en: Kalmyk; Oirat
sr: калмик; ојрат

note: name for xho, xh
en: Xhosa
sr: коса

note: name for yao
en: Yao
sr: јао

note: name for yap
en: Yapese
sr: јапески

note: name for yid, yi
en: Yiddish
sr: јидишки

note: name for yor, yo
en: Yoruba
sr: јоруба

note: name for ypk
en: Yupik languages
sr: јупик језици

note: name for zap
en: Zapotec
sr: запотек

note: name for zbl
en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
sr: блисимболи; блисимболски; блис

note: name for zen
en: Zenaga
sr: зенага

note: name for zha, za
en: Zhuang; Chuang
sr: жуанг; чуанг

note: name for znd
en: Zande languages
sr: занде језици

note: name for zul, zu
en: Zulu
sr: зулу

note: name for zun
en: Zuni
sr: зуни

note: name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
sr: без језичког садржаја; није применљиво

note: name for zza
en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
sr: заза; димили; димли; киртки; кирмањки; зазаки
